• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • 日本語
Стан та перспективи співробітництва в аграрній сфері
Опубліковано 03 вересня 2024 року о 10:23

Щодо стану та перспектив співробітництва

між Україною та Японією 

в галузях агропромислового комплексу та сфері продовольчої безпеки


В Японії аграрний сектор забезпечує близько 1% ВВП країни та зайнятість 3% населення. Рисові поля займають більшу частину сільської місцевості, рис є основною сільськогосподарською культурою країни. В Японії вирощують також в невеликих обсягах інші важливі сільськогосподарські продукти: пшеницю, ячмінь, соняшник, картоплю, фрукти, овочі та чай. Водночас, Японія значною мірою залежить від імпортних поставок продовольства та сільськогосподарської сировини.

З точки зору можливості збільшення обсягів українського експорту на японський ринок найбільш перспективною є саме продовольча група товарів, а також товари, які мають унікальні властивості та інгредієнти, яких не можуть запропонувати найближчі географічно та традиційно найбільші торговельні партнери Японії, або продукція, яка вирощується й переробляється в Україні у великих обсягах. В товарній структурі українського експорту до Японії кукурудза (до 40%), томати (5%) та мед (3-4%) незмінно залишаються ключовими товарними позиціями. 

Тільки 20% ґрунтів Японії придатні для сільського господарства. У зв’язку з цим, в Японії значну увагу приділяють питанням підвищення родючості земель, врожайності, селекціонування, винаходу передових с/г технологій, розробки якісних хімічних добрив, виробництва сучасної сільськогосподарської техніки тощо.


  • Уряд Японії надає Україні фінансову допомогу на розвиток та відновлення сільського господарства у вигляді:
  • - цільових грантів та кредитних коштів через структури та фонди Світового банку, зокрема виділено кредитні кошти у розмірі 230 млн дол. США, спрямовані на підтримку реалізації кредитної програми 5-7-9, в рамках «Екстреного проєкту надання інклюзивної підтримки для відновлення сільського господарства» (ARISE);

- проєктів, що реалізуються Японським агентством міжнародного співробітництва (JICA) в рамках урядової програми «Офіційна допомога розвитку».


  • В 2023-2024 роках між Урядом України та JICA укладено три грантові угоди для реалізації Програми екстреного відновлення України (Фаза 1, Фаза 2 і Фаза 3). 

В рамках фази 1 JICA виділено грант Уряду України для субпроєкту в аграрному секторі у розмірі 1,95 млрд японських ієн (14 млн дол. США).

В рамках Фази 2 JICA виділено грант для субпроєкту в аграрному секторі у розмірі 1,763 млрд японських ієн (12 млн дол США). 


У розвиток домовленостей, досягнутих в ході візиту в квітні 2023 року делегації Мінагрополітики до Японії на запрошення JICA створено Українсько – японську спільну робочу групу з питань стратегії відновлення сільського господарства України (далі – СРГ) під співголовуванням Заступника Міністра аграрної політики та продовольства України М.Дмитрасевича та Генерального директора Бюро з питань експорту та міжнародних питань Міністерства аграрної політики, лісового та рибного господарства Японії Масайоші Мізуно.

  • Перше засідання СРГ відбулося 01 листопада 2023 року; друге засідання - 05 квітня 2024 року; третє засідання - заплановане на жовтень 2024 року.

В рамках діяльності СРГ японська сторона запропонувала надати малим та середнім фермерам на безоплатній основі сільськогосподарську техніку, обладнання, технології, передбачивши відповідне гарантійне обслуговування, навчання операторів техніки та обладнання. Для реалізації зазначеної підтримки в ході Японсько-української конференції зі сприяння економічному розвитку та відбудові (м.Токіо, 19.02.2024) були підписані меморандуми між Мінагрополітики та наступними японськими компаніями:

  • KUBOTA (виробництво тракторів);
  • YANMAR (виробництво тракторів);
  • MAYEKAWA (виробництво холодильного обладнання, механізованих ліній для розділки курятини);
  • MEBIOL (виробництво обладнання для теплиць та наноплівки для гідропонного вирощування);
  • Kakuichi (виробництво насосів для іригаційних систем);
  • AC Biode (виробництво технологій біопереробки відходів сільськогосподарського виробництва).

В подальшому японські компаній мають на меті вийти на ринок сільськогосподарської техніки в Україні та розбудовувати дилерську мережу в Україні.  Японські компанії активно працюють над підготовкою техніко-економічних обґрунтувань та інших необхідних документів у контексті реалізації вищезазначених меморандумів про співробітництво.

На виконання домовленостей за підсумками 2-го засідання СРГ проведено два онлайн семінари (28.05.2024 - понад 200 учасників; 05.06.2024 - понад 1000 учасників), присвячені темам садівництва та меліорації та ознайомленню українських фахівців з японськими методами ведення сільського господарства. 

  • червня в Берліні напередодні URC 2024 проведено Японсько-український Круглий стіл за участю представників уряду та ділових кіл двох країн, в ході якого укладено Меморандум про співробітництво у сфері відновлення сільського господарства України між Міністерством аграрної політики та продовольства України та Міністерством сільського, лісового та рибного господарства Японії.  


Визнаючи важливу роль України у глобальній продовольчій безпеці, а також розуміючи, що майбутнє членство України в ЄС відкриває значні перспективи для реалізації спільних проєктів у сільськогосподарському та аграрному виробництві, Японія послідовно підтримує відновлення сільського господарства та розвиток промисловості України. 

Проєкти екстреної відбудови, у тому числі гуманітарного розмінування територій для ведення сільськогосподарської діяльності та відновлення енергетичного сектору Уряд Японії визначив пріоритетними для виділення технічної допомоги Україні.

У Спільному комюніке щодо поглиблення українсько-японського співробітництва з метою сприяння економічному зростанню та відбудові України, ухваленому прем’єр-міністрами України та Японії за результатами Японсько-української конференції зі сприяння економічному розвитку та відбудові (м.Токіо, 19.02.2024) (текст за посиланням https://www.kmu.gov.ua/news/spilne-komiunike-shchodo-pohlyblennia-ukrainsko-iaponskoho-spivrobitnytstva-z-metoiu-spryiannia-ekonomichnomu-zrostanniu-ta-vidbudovi-ukrainy) відзначено «необхідність продовження важливих міжнародних ініціатив, спрямованих на зміцнення глобальної продовольчої безпеки, зокрема ініціативи Президента України Володимира Зеленського "Grain from Ukraine".

Японія виділила 22 млн дол. США на сприяння експорту зерна з України, у тому числі 14 млн дол. США для транспортування та розподілу української пшениці в Сомалі. За фінансової підтримки урядів Японії, Франції та Фінляндії державам-реципієнтам успішно доставлено гуманітарну допомогу в рамках реалізації ініціативи «Grain from Ukraine», у тому числі 25 тисяч тонн пшениці до Сомалі.

Японія взяла участь у двох організованих Україною самітах «International Summit on Food Security» (2022 і 2023 роки), приєдналася до ухвалених підсумкових документів.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux