В рамках ініціативи Уряду Японії «Japan stands with Ukraine», започаткованої у відповідь на ситуацію в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії, реалізовується комплекс заходів (фінансова, гуманітарна допомога, санкції, замороження російських активів). Детальна Інформація про заходи, що вживаються Урядом Японії, розміщується на веб-сайті МЗС Японії https://www.mofa.go.jp/erp/c_see/ua/page3e_001171.html та Офісу Прем'єр-міністра Японії https://japan.kantei.go.jp/ongoingtopics/_00002.html
Уряд Японії надає Україні фінансову допомогу у вигляді:
- цільових грантів через структури та фонди Світового банку, зокрема в рамках проєктів бюджетної підтримки (PEACE in Ukraine), «Зміцнення системи охорони здоров'я та збереження життя» (HEAL Ukraine) та «Ремонт житла для відновлення прав і можливостей людей» (HOPE), «Екстрений проєкт надання інклюзивної підтримки для відновлення сільського господарства» (ARISE), «Інвестиції у соціальний захист задля підвищення охоплення, стійкості та ефективності» (INSPIRE) тощо;
- гарантування кредитних зобов’язань України перед Світовим банком;
- надання пільгових єнових позик;
- проєктів, що реалізуються Японським агентством міжнародного співробітництва (JICA) в рамках урядової програми «Офіційна допомога розвитку» (ОДР), зокрема:
з надання технічної допомоги (виділено 23 млрд японських єн, що становить близько 150 млн дол. США),
виділення пільгових позик для підтримки бюджету (78 млрд японських єн, 600 млн. дол США),
грантової (безоплатної) допомоги (91.3 млрд японських єн, 660 млн. дол США).
Японія залишається 2-гим за розміром допомоги донором серед країн світу (після США) та 4-тим серед всіх донорів (після ЄС, США та МВФ). Сукупна фінансово-економічна допомога Україні з боку Уряду Японії, починаючи з 2022 року, за різними програмами (МВФ, Світового банку, ОДР) сягнула 12,1 млрд дол. США.
Нормативно-правові акти:
Грантова угода для реалізації Програми екстреного відновлення (Фаза 1) між Японським агентством міжнародного співробітництва (JICA) та Урядом України (підписана 9 березня 2023 року, м.Київ). Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2023 р. № 99-р, Мінінфраструктури визначено відповідальним за виконання зазначеної міжурядової угоди. Угода передбачає надання гранту від Уряду Японії в розмірі 22 440 000 000 японських єн (172,75 млн дол. США) для реалізації Програми екстреного відновлення, що включає 9 субпроектів, у тому числі субпроект №1 «Покращення обладнання для гуманітарного розмінування» на суму 2275 млн яп. єн. (15 млн. дол США) (відповідальний за реалізацію орган - Державна служба України з надзвичайних ситуацій).
Угода (у формі обміну нотами) між Урядом України та Урядом Японії про надання Уряду України гранту для реалізації Програми екстреного відновлення (Фаза 2), Протоколу обговорень та Узгодженого протоколу щодо процедурних деталей до зазначеної Угоди (підписана 14 квітня 2023 року, м.Київ). Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 березня 2023 року № 260-р Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури визначено відповідальним за виконання зазначеної міжурядової Угоди. Угода передбачає надання гранту від Уряду Японії в розмірі в розмірі 53 072 000 000 японських єн (402,89 млн дол. США) для реалізації Програми екстреного відновлення (Фаза 2), що включає 10 субпроектів, у тому числі субпроект №1 «Покращення обладнання для гуманітарного розмінування» на суму 2 141 млн японських єн (14.3 млн дол. США) (відповідальний за реалізацію орган - Державна служба України з надзвичайних ситуацій).
Угода (у формі обміну нотами) між Урядом України та Урядом Японії про надання Уряду України гранту для реалізації Програми екстреного відновлення (Фаза 3), Грантова угода між Урядом України та JICA для Програми екстреного відновлення (Фаза 3) (підписані 19 лютого 2024 року, м.Токіо). Угоди визначають проєкти подальшої співпраці на загальну суму 15,8 млрд японських єн (більше 100 млн доларів США). Зазначена допомога спрямовується на програми екстреного та економічного відновлення за трьома напрямками, у тому числі «Покращення обладнання для гуманітарного розмінування» на суму 2,8 млрд. японських єн (18,8 млн дол США).
Ключову роль у наданні допомоги Україні, зокрема в реалізації проєктів гуманітарного розмінування, відіграє Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA). JICA – це урядова організація, створена в 1974 році, яка координує урядову програму «Офіційна допомога розвитку» з надання технічної допомоги, виділення пільгових позик, а також грантової (безоплатної) допомоги урядам іноземних країн. Бюджет та діяльність Агентства контролюються МЗС Японії. Офіс Японського агентства міжнародного співробітництва в Україні розміщується за адресою: 04070, м. Київ, вул. Іллінська, 8; веб-сайт: https://www.jica.go.jp/english/overseas/ukraine/index.html
JICA реалізовує проєкти технічної та грантової допомоги Україні за трьома напрямами:
1) Співпраця задля забезпечення функціонування інфраструктури України;
2) Співпраця з сусідніми з Україною державами та підтримка евакуйованих українців задля регіональної стабілізації;
3) Підтримка задля відновлення та відбудови.
Однією з пріоритетних сфер допомоги за напрямом 1) «Забезпечення функціонування інфраструктури України» є розмінування та знешкодження вибухонебезпечних предметів.
Починаючи з липня 2022 року, JICA спільно з Камбоджійським центром розмінування (Cambodian Mine Action Centre (CMAC) та Державною службою з надзвичайних ситуацій України (ДСНС) почала реалізацію тристороннього проєкту гуманітарного розмінування, в рамках якого японською стороною передається ДСНС необхідне обладнання (міношукачі, автокрани), проводиться навчання особового складу ДСНС з використанням досвіду гуманітарного розмінування в Камбоджі. Загалом передбачено закупити та передати для потреб ДСНС 50 високотехнологічних двосенсорних міношукачів ALIS японського виробництва, 45 дронів виробника Aero Sense, близько 70 одиниць різноманітної техніки, у тому числі 10 машин з розмінування виробництва Nikken та Komatsu (час доставлення займає щонайменше 15 місяців з часу замовлення у виробника), близько 20 автокранів.
23-26 січня 2023 року проведено візит делегації ДСНС України до Японії (напередодні делегація відвідала Камбоджу); 25 квітня 2023 року забезпечено передачу 6 автокранів і 4 високотехнологічних двосенсорних міношукача ALIS, у вересні - 24 вантажівки з кранами для потреб ДСНС. 20 листопада 2023 відбулася церемонія передачі 40 спецавтомобілів, 50 ручних міношукачів, а також контейнерів та рідини для гасіння вогню для потреб піротехнічних підрозділів ДСНС.
8-10 квітня 2024 року делегація МВС України відвідала Японію (напередодні делегація відвідала Камбоджу) на запрошення JICA для координації напрямків подальшої співпраці у сфері протимінної діяльності. Делегація відвідала виробництво машин механізованого розмінування NIKKEN та тренінговий центр для операторів спецтранспорту у префектурі Яманаші.
За підсумками проведених зустрічей досягнуто домовленості, про отримання піротехніками ДСНС від Уряду Японії та JICA 22 машин механізованого розмінування (до кінця 2024 року - 14 машин механізованого розмінування, ще 8 — до квітня 2025 року. 12 з них виробництва NIKKEN, ще 10 — іншого японського виробника). 09 липня 2024 року передано 2 машини з розмінування для потреб ДСНС.
Відповідно до домовленостей лідерів України та Японії В.Зеленського та Ф.Кішіди у червні 2024 започатковано реалізацію проєкту UNIDO, Міністерства економіки, торгівлі й промисловості Японії (МЕТІ) з промислового відновлення України. Проєкт, загальний бюджет якого становить $188 млн дол. США, спрямований на підтримку відновлення зеленої промисловості та довгострокового сталого розвитку України шляхом передачі технологій. Також його метою є спільне створення підприємств у ключових галузях промисловості з високим потенціалом зростання й доданої вартості (презентація проєкту додається). Серед секторів, які будуть підтримані в рамках проєкту: зелений водень/аміак; виробництво з біомаси й невикористаних первинних продуктів і розвиток циркулярної економіки; agro-tech, ланцюги створення вартості та управління водними ресурсами; сталі енергетичні системи, енергозбереження, промислова декарбонізація, управління енергетичною інфраструктурою і помʼякшення та адаптація до кліматичних ризиків тощо.