• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • 日本語
Щодо функціонування ринку державних закупівель в Японії
Опубліковано 13 серпня 2020 року о 10:00

В Японії більшість державних закупівель (ДЗ) відбувається шляхом проведення конкурсних процедур (тендерів) за участю постачальників товарів або послуг, які пройшли відповідну процедуру кваліфікації доступу до участі у них.

Законодавча база, яка регулює систему ДЗ в Японії є доволі складною,  включає в себе десятки юридичних актів. Система державних закупівель в Японії є дворівневою — національного та місцевого рівнів. ДЗ національного рівня регулюються нормами закону “Про державний бюджет” (The Accounts Law) від 31.03.1947, закупівлі органами місцевого самоврядування — законом “Про місцеве самоврядування” (Local Autonomy Law) від 17.04.1947 зі змінами від 18.05.2007. Окрім двох основних вищезазначених законодавчих актів ДЗ також регулюють Імператорський наказ “Про бюджет, обслуговування рахунків і регулювання діяльності по обслуговуванню рахунків” (The Budget, Settlement of Account and Accounting Regulations) від 30.04.1947, наказ Міністерства фінансів Японії “Щодо спеціальних процедур урядових закупівель продукції або певних послуг” (Ministerial Ordinance Stipulating Special Procedures for Government Procurement of Products or Specified Services) від 18.11.1947.

Огляд усієї нормативно-правової бази щодо державних закупівель товарів та послуг розміщено на вебсайті Кабінету міністрів Японії англійською мовою. Інформація щодо законодавчих актів з неофіційним перекладом з японської на англійську мову знаходиться на вебсайті Міністерства юстиції Японії.

Крім того, МЗС Японії англійською мовою опублікувало відповідні рекомендації щодо доступу на ринок державних закупівель Японії, які знаходяться за посиланням: https://www.mofa.go.jp/files/000037391.pdf.

Згідно з законом в Японії існують три основні види закупівель:

відкриті - є найбільш поширеною процедурою, яку використовують урядові установи Японії. У цій процедурі закупівельна організація публікує в офіційній газеті “Kanpo” (японською мовою, офіційний ресурс на якому розміщується інформація щодо проведення державних закупівель) або її еквіваленті на місцевому рівні повідомлення про запрошення кваліфікованих постачальників для участі в тендерних процедурах. Контракт укладається з учасником торгів, який зробив найкращу пропозицію з точки зору запропонованої ціни.

вибіркові - процедура вибіркових тендерних пропозицій застосовується тоді, коли процедура відкритих торгів не потрібна, оскільки лише невелика кількість постачальників може брати участь у тендерних процедурах через характер або мету договору, або якщо процедура відкритого тендеру вважається недоцільною. У вибірковому тендері закупівельна організація визначає з числа кваліфікованих постачальників тих, кого вважає здатними виконати договір, та запрошує їх взяти участь у тендерних процедурах. Контракт укладається з учасником торгів, який зробив найкращу пропозицію з точки зору тендерних цін. Ця процедура на сьогодні є рідкісною і в основному застосовується в договорах на виконання державних робіт для складних проектів.

Повідомлення публікується в офіційній газеті “Kanpo” (японською мовою) або його еквівалентах на місцевому рівні, як у процедурі відкритих торгів, і постачальники, які не були визначені, але бажають брати участь у тендері, можуть це зробити за умови, що вони пройдуть відповідну кваліфікаційну процедуру;

лімітовані - договір укладається без конкурсних торгів (відкриті та вибіркові тендерні процедури). Лімітований тендер найчастіше застосовується під час укладання контрактів на послуги, які часто пов'язані зі сферою ІТ. Він може використовуватися лише за умов, передбачених Угодою про державні закупівлі, наприклад, відсутність учасників торгів у відповідь на публічне повідомлення або необхідність захисту виключних прав, таких як патенти.

Більш детальна інформація англійською мовою щодо видів торгів знаходиться на веб-порталі Центру промислового співробітництва ЄС-Японія за посиланням https://www.eu-japan.eu/government-procurement/public-procurement-japan-outline/tendering-procedures.

Для участі у тендері компанія має пройти відповідну кваліфікацію. Заявка на кваліфікацію може бути подана незалежно від країни походження або національності компанії-постачальника. Японське дочірнє підприємство іноземної фірми може подати заяву на отримання кваліфікації від імені головної компанії, пред'явивши відповідну довіреність.

З метою проходження відповідної кваліфікації для участі у тендерних процедурах претендент має надати відомості (японською мовою):

про кваліфікацію постачальника для участі у закупівлях товарів, робіт, послуг;

про власний капітал підприємства;

про наявність та розмір оборотних коштів;

про кількість персоналу;

про вартість обладнання;

про середньорічні рівні продажів;

про період, протягом якого претендент займається відповідною бізнес-практикою;

інші документи за потреби.

Етапи проведення державних закупівель:

центральні японські організації публікують інформацію про закупівлі в офіційній газеті “Kanpo”.

Інформація щодо ресурсів, на яких розміщується оголошення тендерів японською і частково англійською мовами акумульована на сайті Центру промислового співробітництва ЄС-Японія за посиланням https://www.eu-japan.eu/government-procurement/tender-monitoring-informations/tender-notice-portals. У додатку №5 Рекомендацій, опублікованих МЗС Японії, знаходяться посилання на оголошення про закупівлі більшості державних установ.

аналогічна інформація розміщується в електронному вигляді в режимі онлайн на сайтах МЗС Японії (https://www.mofa.go.jp/mofaj/annai/shocho/chotatsu/index.html) і Японської організації сприяння розвитку зовнішньої торгівлі (ДЖЕТРО, http://www.jetro.go.jp/en/database/procurement/);

процедура відбору заявок, вибору переможців закупівлі контролюється Управлінням організації державних закупівель;

контракти для центральних міністерств і відомств відбираються Радою з організації державних закупівель.

З більш детальною інформацією щодо державних закупівель англійською мовою можна ознайомитись на веб-порталі Центру промислового співробітництва ЄС-Японія за посиланням https://www.eu-japan.eu/government-procurement.

Станом на  перший квартал 2024 року, в Посольстві відсутня інформація щодо участі українських підприємств у державних закупівлях в Японії.Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux