Історія двосторонніх відносин з Японією
Японія визнала незалежність України 28 грудня 1991р. та встановила дипломатичні відносини з нашою державою 26 січня 1992р.
Посольство України в Японії було зареєстровано у вересні 1994р., а церемонія його офіційного відкриття відбулася 23 березня 1995р. за участю Міністра закордонних справ України Г.Й.Удовенка під час офіційного візиту Президента України в Японію.
Послами України в Японії призначалися:
М.П.Дашкевич (01.1995 р. - 10.1999 р.),
Ю.В.Костенко (03.2001 р. - 05.2006 р.),
В.О.Макуха (06.2006 р. - 08.2006 р.),
М.А.Кулінич (02.2007 р. - 02.2013 р.),
І.Ю.Харченко (03.2013 р. - 08.2020 р.),
Указом Президента України від 14 квітня 2020 року № 142/2020 Сергій Володимирович Корсунський був призначений Надзвичайним і Повноважним Послом України в Японії (приступив до виконання своїх обов’язків з 19.11.2020 р.).
Посольство Японії в Україні було відкрито 20 січня 1993 р.
З 12 червня 1992 р. до 19 січня 1993 р. Послом Японії в Україні за сумісництвом був призначений Посол Японії в Російській Федерації Суміо Едамура. У подальшому послами Японії в Україні призначалися Сьодзі Суедзава (05.1993 р. - 11.1996 р.), Юдзі Курокава (11.1996 р. - 06.1999 р.), Хітосі Хонда (08.1999 р. - 10.2002 р.), Кісітіро Амае (10.2002 р. - 11.2005 р.), Муцуо Мабуті (11.2005 р. - 10.2008 р.), Тадасі Ідзава (10.2008 р. - 10.2011 р.), Тоічі Саката (10.2011р. - 10.2014 р.), Сігекі Сумі (10.2014 р. - 01.2019 р.), Такасі Кураї (01.2019 р. - 08.2021 р.), Кунінорі Мацуда (10.2021 р. - по ц.ч.).
Політичне співробітництво
Спільність підходів України та Японії з реагування на сучасні виклики та глобальні загрози, тотожність позицій країн щодо відстоювання демократичних цінностей та верховенства права, а також категорична неприйнятність будь-яких односторонніх спроб, спрямованих на зміну чинного міжнародного порядку за допомогою сили чи економічного примусу є міцним фундаментом для плідного розвитку усього спектру відносин.
Візити на рівні глав держав
22-25 березня 1995р. Президент України Л.Д.Кучма здійснив офіційний візит до Японії. У ході візиту було закладено політичні підвалини співробітництва між Україною та Японією, а головним його підсумком стало підписання Президентом Л.Д.Кучмою та Прем’єр-міністром Т.Мураямою Спільної заяви між Україною i Японією (23.03.1995р).
Основи договірно-правової бази двосторонніх відносин було закладено шляхом підписання главами зовнiшньополiтичних відомств обох країн обмінних листів, якими закріплювалось правонаступництво України щодо низки договорів, укладених мiж колишнiм СРСР i Японiєю.
19-24 липня 2005р. Президент України В.А.Ющенко здійснив офіційний візит до Японії, який вивів увесь комплекс двосторонніх українсько-японських відносин на якісно новий партнерський рівень. За результатами переговорів Президент України та Прем’єр-міністр Японії підписали Спільну заяву про нове партнерство у 21-му столітті.
18-21 січня 2011р. Президент України В.Ф.Янукович на запрошення японського Уряду відвідав Японію з офіційним візитом.
Головним підсумком візиту стало підписання Президентом України та Прем’єр-міністром Японії Спільної заяви щодо українсько-японського глобального партнерства, в якій окреслюються основні напрямки, форми і механізми подальшої взаємодії з широкого кола двосторонніх та міжнародних питань. Цим документом було визначено пріоритети співробітництва між Україною та Японією, окреслено програму реалізації першочергових завдань на найближчу та середньострокову перспективу.
Важливим результатом візиту стало підписання Кредитної угоди між Державним експортно-імпортним банком України та Японським банком міжнародного співробітництва про надання кредиту на суму 8 млрд. японських ієн (100 млн. дол. США) з метою сприяння експорту товарів і послуг з Японії та підтримки економічного розвитку України.
5-7 квітня 2016 року Президент України П.О.Порошенко здійснив офіційний візит до Японії на запрошення Прем’єр-міністра Японії С.Абе.
У ході візиту Глава Української держави був прийнятий Імператором Японії Акіхіто, провів переговори та зустрічі з Прем’єр-міністром Японії Сіндзо Абе, Спікером Палати представників Парламенту Японії Тадаморі Осімою, Головою Палати радників Парламенту Японії Масаакі Ямадзакі та Головою японської парламентської Асоціації дружби «Японія-Україна» Ейсуке Морі.
У ході зустрічі лідерів двох держав Прем’єр-міністр Японії С.Абе підтвердив позицію уряду Японії щодо безумовної підтримки суверенітету і територіальної цілісності України та засудження і невизнання незаконної анексії Росією АР Крим, висловив готовність офіційного Токіо до продовження надання фінансової, технічної та гуманітарної допомоги. Окремо Глава уряду Японії наголосив на продовженні офіційним Токіо політики підтримки реалізації важливих реформ в Україні.
21-24 жовтня 2019 р. Президент України В.Зеленський здійснив робочий візит до Японії з метою участі у церемонії інтронізації Імператора Нарухіто, яка відбулась 22 жовтня.
У ході візиту відбулись зустрічі Президента України В.Зеленського з Прем’єр-міністром Японії С.Абе, Спікером Палати представників Парламенту Японії Т.Осіма, Головою Палати радників Парламенту Японії А.Санто, Головою Парламентської асоціації дружби «Японія-Україна» Е.Морі, Президентом Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) С.Кітаока, керівництвом Японської асоціації нової економіки (JANE) та корпорації «Марубені».
У ході візиту японська сторона підтвердила незмінність своєї політики щодо підтримки суверенітету та територіальної цілісності України, високо оцінила зусилля української влади щодо реалізації всебічних реформ в Україні та акцентувала увагу на готовності офіційного Токіо продовжити політику підтримки цих реформ.
21-22 березня 2023 року відбувся неоголошений візит Прем’єр-міністра Японії Ф.Кісіди, під час якого очільник японського уряду відвідав м.Бучу.
Прем'єр-міністр Японії засудив вторгнення росії в Україну, підкресливши, що це є «обурливий акт, який підриває основи міжнародного порядку». Ф.Кісіда також заявив, що почуття осуду, яке він відчував до візиту в Україну, посилилось після того, як він побачив трагедію у м.Буча.
За підсумками зустрічі Президента України В.Зеленського з Прем’єр-міністром Японії Ф.Кісідою було підписано Спільну заяву про Особливе глобальне партнерство, а також було анонсовано виділення 30 млн. дол. США для закупівлі нелетального військового спорядження для потреб ЗСУ через трастовий фонд НАТО та 470 млн дол. США грантової допомоги для енергетичного та інших секторів України.
20-21 травня 2023 року відбувся неоголошений візит Президента України В.Зеленського для участі у Саміті «Групи семи» (19-21.05.2023, м.Хірошіма).
У рамках візиту Глави Української держави, серед іншого, відбулась двостороння зустріч з Прем’єр-міністром Японії Ф.Кісідою, під час якої сторони обговорили подальші кроки щодо допомоги Україні з боку японського уряду, зокрема щодо посилення матеріально-технічних спроможностей ЗСУ.
Сторони домовилися про проведення українсько-японської конференції з відбудови України й залучення до цього процесу приватного бізнесу.
Лідери обговорили можливість японських інвестицій у виробництво водню, літієвих акумуляторів, автомобілів, енергетичного обладнання, а також у будівництво шляхопроводів і залізничної інфраструктури.
Окрім цього було висловлено сподівання на підтримку Японією глобального саміту з реалізації формули миру, запропонованої Президентом України.
19.02.2024 у м. Токіо відбулась Японсько-українська конференція зі сприяння економічному зростанню та відбудові України під головуванням Глав урядів України та Японії Д.Шмигаля та Ф.Кішіди за участі представників державного та приватного секторів обох країн.
За підсумками проведення Конференції глави урядів двох країн ухвалили Спільне комюніке щодо поглиблення українсько-японського співробітництва з метою сприяння економічному зростанню та відбудові України (текст документа розміщено на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України за посиланням https://cutt.ly/qwBXNx7e та на веб-сайті МЗС Японії https://cutt.ly/XwBXNOYR).
Важливим практичним результатом Конференції стало підписання 56 двосторонніх міжурядових, міжвідомчих документів, меморандумів та угод про співпрацю між представниками державного та приватного секторів, у тому числі Міжурядової українсько-японської Конвенції про усунення подвійного оподаткування, Меморандуму про співпрацю щодо механізму спільного кредитування між Урядом України та Урядом Японії (в галузі захисту довкілля), Меморандуму про співробітництво між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти, культури, спорту, науки і технологій Японії, Грантової угоди для Програми екстреного відновлення (Фаза 3) між Урядом України та Японським агентством міжнародного співробітництва (повний список розміщений за посиланням https://cutt.ly/3wBXNCgq).
Окрім двосторонніх документів, в рамках Конференції були підписані також документи між японськими економічним та фінансово-кредитними установами й міжнародними організаціями, зокрема між JETRO та ЄБРР (забезпечення можливостей для співробітництва між українськими та японськими МСП), NEXI та EBRD (співпраця з Україною у контексті страхування кредитів міжнародних організацій), між Японським банком міжнародного співробітництва JBIC та Чорноморським банком торгівлі і розвитку BSTDB (відкриття кредитної лінії для фінансування приватного сектора в Україні та в сусідніх країнах на проєкти, пов’язані з відновленням України, у тому числі кліматичні проекти).
Візити на міжпарламентському рівні
Парламентський діалог на рівні керівництва парламентів було започатковано у 1997р., коли 26-30 серпня в Україні з офіційним візитом перебував Президент Палати радників Парламенту Японії Дзюро Сайто. У ході візиту відбулися його зустрічі з вищим керівництвом нашої держави.
У вересні 1997р. Голова парламентської Асоціації японсько-української дружби Й.Хаясі здійснив візит в Україну з метою поглиблення подальшого міжпарламентського діалогу, а у листопаді 2001р. Японію відвідав заступник Голови Верховної Ради України С.Б.Гавриш, у ході якого було проведено низку зустрічей з парламентарями Японії.
26-29 травня 2003р. відбувся офіційний візит Голови Верховної Ради України В.М.Литвина до Японії. Програма візиту охоплювала аудієнцію у Імператора, широкий спектр зустрічей на міжпарламентському рівні, зокрема, з Президентом Палати радників Парламенту Х.Куратою, Спікером Палати представників Т.Ватанукі, членами парламентської Асоціації японсько-української дружби на чолі з її Генеральним секретарем Х.Янагісавою.
У серпні 2003р. Генеральний секретар парламентської Асоціації японсько-української дружби на чолі з Х.Янагісавою здійснив візит в Україну, а у січні 2005р. у якості Спеціального представника Уряду Японії взяв участь у інавгурації Президента України В.А.Ющенка.
У 2005р. на запрошення МЗС Японії у Токіо перебував заступник Голови Комітету у закордонних справах Верховної Ради України І.І.Осташ (травень), а нашу державу відвідала японська парламентська делегація на чолі з Головою Комітету у закордонних справах Палати представників Парламенту Японії Й.Харадою (листопад).
Важливими кроками до подальшого зміцнення міжпарламентських зв’язків у 2006 році стали візити в Україну делегації на чолі з Головою парламентської Асоціації японсько-української дружби Х.Янагісавою (2-6 травня 2006 р), в Японію Голови Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя С.В.Ківалова (4-10 грудня), Голови Підкомітету ВР України у справах національних меншин М.Джемілєва (3-6 грудня), члена Комітету ВР України у закордонних справах Г.М.Немирі (2-10 грудня).
Значного імпульсу подальшому розвиткові та зміцненню міжпарламентських зв’язків надав візит в Україну Спікера Палати представників Парламенту Японії Т.Йокоміті (4-7 вересня 2011р.), у ході якого відбулися зустрічі з Президентом України В.Ф.Януковичем та Головою Верховної Ради України В.М.Литвином. У рамках перебування в нашій державі японський парламентар відвідав також Чорнобильську АЕС для вивчення досвіду України та його використання у боротьбі з наслідками аварії на АЕС «Фукусіма-1».
Значного імпульсу подальшому розвиткові та зміцненню міжпарламентських зв’язків надав візит в Україну Спікера Палати представників Парламенту Японії Т.Йокоміті (4-7 вересня 2011р.), у ході якого відбулися зустрічі з Президентом України В.Ф.Януковичем та Головою Верховної Ради України В.М.Литвином. У рамках перебування в нашій державі японський парламентар відвідав також Чорнобильську АЕС для вивчення досвіду України та його використання у боротьбі з наслідками аварії на АЕС «Фукусіма-1».
З 7 по 11 березня 2012 року відбувся офіційний візит Голови Верховної Ради України Володимира Литвина до Японії з метою обговорення перспектив подальшого розвитку співпраці в рамках подолання наслідків аварії на атомних електростанціях, активізації міжпарламентської складової двосторонніх відносин між нашими країнами, обговорення широкого кола питань політико-економічного співробітництва, а також демонстрації солідарності та підтримки усім потерпілим унаслідокВеликого Східнояпонського землетрусу, цунамі й аварії на атомній електростанції "Фукусіма-1" та у зв’язку з річницею трагедії та шанування пам’яті загиблих.
У ході візиту відбулася аудієнція Голови Верховної Ради України зі старшим сином Імператора Японії Акіхіто Кронпринцем Нарухіто, зустріч з Прем’єр-міністром Японії Й.Нода, зустрічі та переговори зі Спікером Палати представників Парламенту Японії Т.Йокоміті, з Головою Палати радників Парламенту Японії К.Хіратa, з Головою японської парламентської Асоціації дружби "Японія-Україна" Й.Морі, з Міністром охорони навколишнього середовища, з питань відновлення ситуації після атомної аварії та запобігання аваріям, Державним міністром з питань політики та адміністрування у галузі атомної енергетики Ґ.Хосоно, з керівництвом громадської Ради з міжнародних зв’язків (ФЕК), з членами Комітету ділового співробітництва з Україною Японської федерації бізнесу «Кейданрен».
Українська парламентська делегація на чолі з Головою Верховної Ради України відвідала префектури Фукусіма та Міягі, де відбулися зустрічі з Губернатором префектури Фукусіма Ю.Сато, з представниками Агентства з атомної і промислової безпеки Японії та Токійської електрогенеруючої компанії "ТЕПКО".
В.Литвин також оглянув АЕС «Фукусіма-1» і відвідав район Мітадзоно №2 у м.Наторі, де побудовані тимчасові будинки для постраждалих від Великого Східнояпонського землетрусу, та район Юріаге (м.Наторі), яке постраждало від цунамі.
11 березня 2012 року Голова Верховної Ради України взяв участь у церемонії вшанування пам’яті загиблих під час Великого Східнояпонського землетрусу у зв’язку з річницею трагедії (м.Наторі).
У серпні 2013 року відбулися візити до України голови парламентської групи дружби «Японія-Україна», члена Палати представників парламенту Японії від правлячої Ліберально-демократичної партії Е.Морі, депутата Палати радників парламенту Японії, голови «Нової партії реформ» Х.Араї та його однопартійців – Т.Хірано, колишній Міністр з питань відновлення країни після Великого Східнояпонського землетрусу та К.Хамада, колишній парламентський заступник міністра закордонних справ Японії . У ході зустрічей обговорювались питання співробітництва по лінії «Фукусіма-Чорнобиль», а також перспективи поглиблення торговельно-економічної співпраці між Україною та Японією.
У вересні 2015 року делегація парламентської групи дружби «Японія-Україна» на чолі з Е.Морі здійснила візит в Україну, у ході якої відбулись зустрічі членів японської делегації з Прем’єр-міністром України А.Яценюком, Головою Верховної Ради України В.Гройсманом та членами міжпарламентської групи дружби «Україна-Японія» Верховної Ради України.
26 лютого - 2 березня 2017 року Голова Верховної Ради України А.Парубій здійснив робочий візит до Японії на запрошення уряду Японії.
У ході візиту Голова Верховної Ради України провів зустрічі з Прем’єр-міністром Японії С.Абе, Спадкоємним принцом Японії Нарухіто, Спікером палати представників Парламенту Японії Т.Осімою, Головою палати радників Парламенту Японії Т.Дате, Головою японської парламентської Асоціації дружби «Японія-Україна» Е.Морі, Головою комітету у закордонних справах палати представників Парламенту Японії Н.Міцуя, Головою Комітету палати радників Парламенту Японії у закордонних справах та оборони Т.Уто, Державним міністром оборони Японії К.Вакамія, Віце-президентом Японського агентства міжнародного співробітництва («ДЖАЙКА») К.Косікава.
11-18 червня 2017 року депутатська група Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Японією на чолі з її Співголовою Л.Ємцем здійснила візит до Японії на запрошення Японської парламентської асоціації дружби «Японія-Україна». До складу делегації окрім Л.Ємця увійшли також народні депутати С.Соболєв, В.Сташук та О.Масоріна.
Основними заходами візиту стали зустрічі членів української делегації з Державним міністром закордонних справ Японії Н.Кісі, членами Японської парламентської асоціації дружби «Японія-Україна» на чолі з її Головою Е.Морі, Головою комітету у закордонних справах та оборони палати радників Парламенту Японії Т.Уто та Головою комітету у закордонних справах палати представників Парламенту Японії Н.Міцуя.
21-24 вересня 2019 р. відбувся візит в Україну делегації Палати представників (нижня палата) Парламенту Японії у складі одинадцяти осіб на чолі з Головою парламентської Асоціації дружби «Японія-Україна» Е.Морі. Головною метою візиту делегації було вивчення практики внесення змін до конституцій, а також проведення референдумів в європейських державах.
У ході візиту відбулись зустрічі японської делегації з Прем’єр-міністром України О.Гончаруком, Головою Верховної Ради України Д.Разумковим, депутатами Верховної Ради України, суддями Конституційного Суду України.
15 вересня 2022 р. на полях конференції голів парламентів країн «Великої сімки» (м.Берлін) відбулась зустріч Голови ВРУ Р.Стефанчука зі Спікером Палати представників Парламенту Японії Х.Хосодою, під час якої останній, серед іншого, пообіцяв, що Японія продовжуватиме надавати всебічну допомогу Україні та анонсував виділення додаткового пакету фінансової допомоги.
15-26 жовтня 2022 р. відбувся візит в Японію делегації Депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Японією, який став першим візитом українських парламентарів до країни акредитації за останні п’ять років.
Під час візиту делегація провела зустрічі з обома спікерами Парламенту Японії - Палати представників Х.Хосодою та Палати радників Х.Оцудзі, а також заступниками міністрів закордонних справ та оборони К.Ямадою та М.Ока відповідно. Окрім цього, відбулись контакти з Головою Японської парламентської асоціації дружби «Японія – Україна» Е.Морі та Генеральним секретарем Асоціації М.Моріямою, а також з керівниками як провладних, так і опозиційних партій, зокрема з Головою партії «Комейто» Н.Ямагучі та Головою Конституційно-Демократичної партії Японії К.Ідзумі.
16-19 червня 2023 р. лідерка фракції «Слуга народу» О.Шуляк відвідала Японію у складі української делегації на чолі з Віцепрем'єр-міністром з відновлення України - Міністром розвитку громад, територій та інфраструктури О.Кубраковим. У ході візиту відбулись її двосторонні зустрічі з Головою Японської парламентської асоціації дружби «Японія-Україна» Е.Морі, з Головою Спеціального парламентського комітету з відновлення після великого Східнояпонського землетрусу А.С.Нагашімою, а також з Головою постійного парламентського комітету з питань землі, інфраструктури, транспорту та туризму Японії М.Кіхарою.
Візити на рівні глав урядів
25-26 березня 2009р. Прем’єр-міністр України Ю.В.Тимошенко відвідала Японію з робочим візитом.
У ході візиту Прем’єр-міністрами України і Японії було прийнято Спільну заяву за результатами переговорів.
Перший в історії двосторонніх відносин візит Прем’єр-міністра України до Японії започаткував новий етап у розбудові подальшого співробітництва між Україною та Японією, особливо в економічної галузі, шляхом подальшої реалізації спільних економічних проектів у сфері енергозбереження та екології в контексті модернізації різних секторів вітчизняної економіки.
Візити на рівні керівників зовнішньополітичних відомств
30 червня - 1 липня 1996р. Мiнiстр закордонних справ Японії Ю.Iкеда здійснив візит в Україну.
18-20 травня 1997р. Міністр закордонних справ України Г.Удовенко здійснив офіційний візит до Японії, у ході якого 19 травня 1997р. був підписаний Меморандум про створення Японського центру в Україні.
У березні 1998р. Міністр закордонних справ України Г.Й.Удовенко відвідав Токіо як Головуючий 52-ої Генеральної Асамблеї ООН.
У червні 2000р. у якості Спеціального представника Президента України Міністр закордонних справ України Б.І.Тарасюк взяв участь у жалобній церемонії з приводу смерті Прем’єр-міністра Японії К.Обуті.
31 серпня – 2 вересня 2003р. Міністр закордонних справ Японії Й.Кавагуті здійснила візит в Україну. За результатами переговорів міністрами було підписано Спільне комюніке України та Японії.
9-11 червня 2004р. Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко відвідав Японію з офіційним візитом.
У рамках візиту Президента України В.А.Ющенка в Японію у липні 2005р. відбулися переговори Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка з Міністром закордонних справ Японію Н. Матімурою.
30 червня - 1 липня 2006 р. Україну з офіційним візитом відвідав Міністр закордонних справ Японії Т.Асо. У ході візиту відбулося Перше (установче) засідання Українсько-японського комітету зі співробітництва на рівні міністрів закордонних справ. За результатами засідання сторони підписали Меморандум щодо діяльності Українсько-японського комітету зі співробітництва на рівні міністрів закордонних справ та Угоду (у формі обміну нотами) між Урядом України і Урядом Японії про надання японського культурного гранту на реалізацію проекту модернізації освітлювального обладнання Донецького академічного державного театру опери та балету імені А.Солов’яненка.
24-26 березня 2008р. в Токіо під головуванням Міністрів закордонних справ України та Японії В.С.Огризка та М.Комури відбулося Друге засідання Українсько-японського комітету зі співробітництва на рівні міністрів закордонних справ.
Головним результатом візиту стало підписання Міністром закордонних справ України В.С.Огризком та Міністром закордонних справ Японії М.Комурою Спільної заяви.
У рамках візиту Президента України В.Ф.Януковича в Японію у січні 2011р. відбулися переговори Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Міністром закордонних справ Японію С.Маехарою.
24-26 серпня 2013 р. Україну з офіційним візитом відвідав Міністр закордонних справ Японії Ф.Кісіда. У ході візиту було проведено Третє засідання українсько-японського комітету зі співробітництва на рівні міністрів закордонних справ. Під час зустрічі сторони обговорили стан та перспективи подальшого розвитку глобального партнерства, встановленого між Україною і Японією за підсумками офіційного візиту Президента України В.Ф.Януковича до Японії у січні 2011 р., а також можливість організації візиту Глави японського уряду в Україну.
17 липня 2014 р. в Україні з робочим візитом перебував Міністр закордонних справ Японії Фуміо Кісіда. Під час візиту відбулись його зустрічі з Президентом України П.О.Порошенком, Прем’єр-міністром А.П.Яценюком та Міністром закордонних справ П.А.Клімкіним, у ході яких обговорювались поточна ситуація на Сході України, шляхи її стабілізації, необхідність залучення додаткової допомоги іноземних партнерів для відбудови постраждалих регіонів, фінансова підтримка Японії для покращення економічної і соціальної ситуації в Україні та актуальні питання двосторонніх відносин.
2–3 березня 2015 р. Міністр закордонних справ України П.А.Клімкін здійснив офіційний візит до Японії. У ході візиту Глава зовнішньополітичного відомства України зустрівся з Прем’єр-міністром Японії С.Абе, провів переговори з Міністром закордонних справ Японії Ф.Кісідою, Міністром економіки, торгівлі та промисловості Й.Міядзавою, членами японської парламентської Асоціації дружби «Японія-Україна» на чолі з її Головою Е.Морі, Президентом Японського Агентства міжнародного співробітництва (Джайка) А.Танакою, Віце-президентом Федерації бізнесу Японії «Кейданрен» Н.Сасакі та Президентом громадської Ради з міжнародних зв’язків (ФЕК) К.Мацудзавою.
21-24 жовтня 2019 р. Міністр закордонних справ України В.Пристайко відвідав Японію у складі офіційної делегації на чолі з Президентом України.
У ході візиту В.Пристайко провів зустріч з Міністром закордонних справ Японії Т.Мотегі.
6-10.09.2023 забезпечено візит делегації Верховної Ради України на чолі з Головою ВРУ Р.Стефанчуком до Японії для участі у 21-му засіданні голів парламентів країн Групи Семи.
За підсумками роботи Парламентського саміту G7 було ухвалено Спільну декларацію (текст за посиланням https://cutt.ly/GwxcOfEl).
В документі, серед іншого, рішуче засуджується загарбницька війна росії проти України, наголошується на важливості розслідування військових злочинів рф та притягнення всіх винних до відповідальності. Очільники парламентів Групи Семи закликали росію «негайно, повністю та безумовно» вивести військові формування та техніку з усієї міжнародно визнаної території України. Було також висловлено непохитну солідарність з українським народом і підтримку ініціатив щодо посилення санкцій проти росії та білорусі.
На полях саміту відбулись двосторонні зустрічі Голови Верховної Ради України Р.Стефанчука з Президенткою Бундестагу ФРН Бербель Бас, Спікером Палати громад Парламенту Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Ліндсі Гойлом, Головою Палати депутатів Італійської Республіки Лоренцо Фонтаною, Спікером Палати Представників Конгресу США Кевіном Маккарті, Президенткою Європарламенту Робертою Мецолою, Спікером Палати громад Парламенту Канади Ентоні Ротою, Спікером Палати громад Парламенту Канади Ентоні Ротою, а також Спікером Палати представників Японії Хіроюкі Хосодою, під час яких було отримано сигнали щодо незмінної підтримки партнерами українського народу у його боротьбі за свободу і незалежність.
Вперше в історії двосторонніх взаємин Голова ВРУ був удостоєний аудієнції Його Величності Імператора Японії Нарухіто. Японський монарх висловив підтримку українському народові та сподівання на відновлення миру в Україні.
Голова ВРУ провів зустріч з японськими парламентарями - членами парламентської Асоціації дружби «Японія-Україна», в ході якої обговорив практичні питання розбудови українсько-японського міжпарламентського співробітництва.
Від імені Президента України Р.Стефанчук нагородив державними нагородами Спікера Палати представників Парламенту Японії Х.Хосоду (орденом «За заслуги» ІІ ступеня), Голову парламентської Асоціації дружби «Японія-Україна» Е.Морі та Генерального секретаря Асоціації М.Моріяму (орденами «За заслуги» ІІІ ступеня).