Одним із ключових аспектів розбудови двосторонніх українсько-японських відносин є співпраця у галузі культури, яка зосереджена на проведенні культурно-мистецьких заходів з популяризації України в Японії.
26 лютого 2020 р. в Посольство Укаїни в Японії провело церемонію нагородження представників проєкту «Imagine One World Kimono Project» нагоргодами Міністерства культури, молоді та спорту України, у зв'язку із створенням "українського кімоно".
З 29 травня по 1 жовтня 2020 р. у спіпраці з українською художницею З.Скоропаденко Посольство відкрило віртуальну виставку «Сумо. Життя чемпіона», присвячену 80-тиріччу з дня народження великого японського сумоїста українського походження Івана Боришка, або Тайхо Кокі, який народився 29 травня 1940 р.
У період з 22 липня по 7 серпня за сприяння Посольства України в Японії у будівлі міської адміністрації м.Касіхара (префектура Нара) було проведено фотовиставку з представлення культури та традицій України. Співпраця нашої держави із зазначеним містом розвивається у рамках японської урядової програми «Host Town», запровадженої з метою розвитку культурних зв’язків у контексті проведення Олімпійських ігор у м.Токіо.
17 вересня українськи дипломати онлайн-лекцію про Українську державу та її історію з акцентом на культурі та традиціях українського народу, включно з кримськими татарами, а також презентовано туристичний потенціал та кулінарні страви України. Захід організовано японською громадською організацією «International Artists Center» у рамках серії презентацій дипломатичних місій, представлених у Токіо
1 жовтня 2020 р. на сайті Посольства України в Японії відкрито віртуальну фотовиставку, присвячену 55-й річниці встановлення побратимських зв’язків між Одесою та Йокогамою. Захід організовано Посольством України в Японії у співпраці з мерією м.Йокогама. У рамках виставки представлені фотографії зазначених міст українського фотографа з м.Одеса Олександра Гіманова та японського фотографа з м.Йокогама Кацутаро Хіраяма (https://japan.mfa.gov.ua/news/fotovistavka-prisvyachena-55-j-richnici-vstanovlennya-pobratimskih-zvyazkiv-mizh-odesoyu-ta-jokogamoyu?fbclid=IwAR3SduMnCUsu2msbujH2F95n8WP0bNJbE13GQuSl3TAESeqrTlbLl_xDWQ4).
Протягом жовтня 2020 р. Посольством забезпечено представлення України у міжнародній фотовиставці «Festivals in the World», а також презентацію світлин українського вбрання та промо-роликів про Україну на станції «Сінагава» м.Токіо (пропускна спроможність станції - 370 тис. пасажирів на день).
9 листопада 2020 р. забезпечено видання пам’ятних марок «Україна – місто Хіно» в рамках культурної співпраці напередодні Олімпійських ігор у м.Токіо. Проєкт здійснено завдяки співпраці Посольства України в Японії з адміністрацією м.Хіно та Поштою Японії. Фотографії України для цього проєкту люб’язно надані Українським національним інформаційним агентством «Укрінформ» та українським фотографом паном В'ячеславом Присяжнюком.
У період з вересня по грудень 2019 р. у співпраці з японськими партнерами та українською громадою Посольством України в Японії проведено захід «Дні української культури». Загалом здійснено 11 заходів у чотирьох містах: Токіо, Йокогама, Наґоя та Кіото.
З метою поширення позитивного іміджу України в Японії забезпечено участь Посольства та представників української громади в міжнародних культурних фестивалях: «Odawara Citizens Festa» (м.Одавара, префектураКанагава, лютий); «Tokyo Tower Arts Festival» (Токійська вежа, м.Токіо, березень); «Minato World Carnival» (Токійська вежа, м.Токіо, березень); «Global Festa Japan» (м.Токіо, вересень).
Для забезпечення присутності України у культурному просторі Японії Посольством надано сприяння митцям: архітектору В.Дерезнiченку з метою відкриття проєкту української вишиванки у всесвітньовідомій будівлі «Nakagin Capsule Tower» (м. Токіо, січень); організовано участь художниці З.Скоропаденко у міжнародному культурному заході «World Art Tokyo» (м.Токіо, березень), а також участь художника Р.Мініна у заході «Фестиваль коропів» (м.Токіо, травень); здійснено передачу української ляльки-мотанки авторства О.Шинкарук музею ляльок м.Йокогама (префектураКанагава); надано сприяння «Laputa Art Animation School» м.Токіо з метою створення анімаційної стрічки «Рукавичка».
У 2019 році Посольством започатковано співпрацю з організаторами кінофестивалів Японії. 28 червня Посол України І.Харченко відвідав міжнародний кінофестиваль «Mt.Fuji-Atami Film Festival» у м.Атамі (префектураСідзуока), на якому був представлений український фільм-мюзикл «Гуцулка Ксеня», що за результатами конкурсу отримав «Гран-прі». 28 жовтня Посольством підтримано представників України під час прем’єри стрічки українського режисера В.Васяновича «Атлантида», який на конкурсі 32-го Токійського міжнародного кінофестивалю отримав спеціальний приз журі.
Надано підтримку організаторам наступних культурних заходів: гастролі Національної філармонії України (грудень); виставки Окіагарі-Кобосі (м.Кіото, березень-вересень); паради вишиванок (мм.Токіо та Наґоя, травень та жовтень); концерт скрипальки та голови Мистецької асоціації «Японія-Україна» Т.Савада (м.Токіо, липень); «The 8th National Classical Ballet Competition in Hirakata» (м.Осака, серпень); «Балетна вистава молодих артистів України та Японії» (м.Кіото, серпень); «ArtKyoto 2019» (м.Кіото. вересень); «Oksana Stepanyuk Soprano Recital 2019» та «World Collaboration Concert» (вересень та жовтень); «The 10th Cheerleading World Championship» (преф.Гумма, листопад).
У результаті опрацювання запитів української сторони з культурно-гуманітарної тематики надано сприяння членам української спілки журналістів з метою організації інтерв’ю з представниками мм. Хіросіма, Нагасакі та Фукусіма під час підготовки фільму про аварію на Фукусімській АЕС (січень).
Проведено роботу з представлення української культури серед представників академічних кіл країни перебування, зокрема, шляхом проведення українських фестивалей в Токійському університеті іноземних мов (квітень); Софійському університеті (м.Токіо, травень); університеті «Кобе Гакуін» (м.Кобе, червень-липень).
Організовано низку виставок з історичних та сучасних питань, актуальних для України. В університеті Цукуби проведено фотовиставки щодо подій Революції гідності 2013-2014 рр. в Україні (листопад). У м.Касіхара (префектура Нара) проведено фотовиставки на тему Голодомору в Україні 1932-1933 рр. та Героїв Небесної сотні (вересень).
Підтримуються контакти між спорідненими містами – Одесою та Йокогамою (з 1965 р.) і Києвом та Кіото (з 1971 р.).
Співпраця у галузі освіти переважно визначається двома програмами уряду Японії, спрямованими на надання фінансової підтримки українським студентам, аспірантам, викладачам та дослідникам, які прагнуть удосконалити знання японської мови або вивчити досвід Японії у специфічній галузі.
Зокрема, Міністерство освіти, культури, спорту, науки і технологій Японії продовжує впровадження програми з вивчення та удосконалення японської мови для студентів-японістів українських ВНЗ, а також програм стажування для аспірантів різних напрямків. Японською Фундацією реалізовано низку програм стажування для аспірантів та викладачів японської мови.
За даними Міністерства юстиції Японії, станом на червень 2019 р., в Японії перебувало 30 викладачів, 8 дослідників та 104 студенти з України.
Розвивається співробітництво між ВНЗ України та Японії. Київський національний університет імені Т.Г.Шевченка активно співпрацює з університетами Рюкоку (м.Кіото), Тенрі (м.Нара), Цукуба (м.Цукуба), Аояма Ґакуін (м.Токіо); Інститут агроекології і природокористування НАН України з Університетом Кобе Ґакуін; Київський національний лінгвістичний університет з Осакським університетом економіки і права, Львівський національний університет імені І.Франка з Токійським університетом іноземних мов. У травні 2018 р. за сприяння Посольства України в Японії підписано угоду про студентський обмін між Тоямським університетом міжнародних досліджень та Одеським національним університетом імені І.І.Мечникова.
Щороку проводяться засідання Асоціації україністів Японії на чолі з професором Університету Кобе Ґакуін Й. Окабе. Головне завдання діяльності Асоціації – ознайомлення всіх бажаючих з історією, економікою, суспільством, культурою та традиціями України.
Українська мова наразі викладається в якості факультативу в Токійському університеті іноземних мов. Семінари та лекції про нашу державу проводяться в Токійському університеті, університетах Мейдзі Ґакуін, Кобе Ґакуін, Васеда.
У контексті підготовки до Олімпійських та Паралімпійських ігор 2020 р. у Токіо розпочато співпрацю з мм. Касіхара (префектура Нара), Хіно (префектура Токіо), Саппоро (префектура Хоккайдо) та Амагасаки (префектура Хього) щодо організації тренувань українських спортивних збірних напередодні зазначених міжнародних змагань. У рамках японської урядової програми «Host Town» розпочато співпрацю з метою представлення історії, культури та традицій нашої держави: у м.Касіхара проведено покази стрічки «Дякую» та виставки про Україну (червень та вересень); у м.Хіно – культурний обмін з учнями школи карате та місцевими мешканцями (липень 2019 р.).
3 жовтня 2020 р. підписано угоду щодо організації тренувань української збрнї з плавання та синхронного плавання у м.Амагасакі (преф. Хього)