• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • 日本語
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Японією
Опубліковано 31 липня 2023 року о 00:02

Розвиток культурно-гуманітарного співробітництва між Україною та Японією є важливим елементом поглиблення взаєморозуміння та дружніх відносин між українським та японським народами.

За ініціативою Президента України, 2017 рік було оголошено роком Японії в Україні. Ця подія була присвячена 25-й річниці встановлення дипломатичних відносин між двома країнами. У рамках «Року Японії» проведено низку культурних заходів, включно з кампанією висадження японських сакур по всій території України, презентацією картин українських військових авторства японської художниці Нацуме, японською експозицією в «Мистецькому арсеналі» в Києві.

У 2021 році у рамках відзначення 50-ї річниці встановлення побратимських відносин між містами Києва та Кіото відбувся 48-й концерт Кіотської балетної школи імені Теради, реалізовано проєкт щодо випуску пам’ятних марок «Кіото-Київ», а також висаджено каштани у парку Такарагаіке в Кіото.

За ініціативи української громади в містах Токіо та Нагоя проводяться паради вишиванок, які мають на меті поширення позитивного іміджу України в Японії. Популяризація української мови та традицій нашої держави забезпечується завдяки діяльності українських недільних шкіл «Джерельце» та «Хробачок» в Токіо, а також школи «Берегиня» в Нагої.

Співпраця у галузі освіти переважно визначається двома програмами уряду Японії, спрямованими на надання фінансової підтримки українським студентам, аспірантам, викладачам та дослідникам, які прагнуть удосконалити знання японської мови або вивчити досвід Японії. Зокрема, Міністерство освіти, культури, спорту, науки і технологій Японії продовжує впровадження програми з вивчення та удосконалення японської мови для студентів-японістів українських ВНЗ, а також програм стажування для аспірантів різних напрямків. Японською Фундацією реалізовано низку програм стажування для аспірантів та викладачів японської мови.

Розвивається співробітництво між ВНЗ України та Японії. Київський національний університет імені Т.Г.Шевченка активно співпрацює з університетами Рюкоку (м.Кіото), Тенрі (м.Нара), Цукуба (м.Цукуба), Аояма Ґакуін (м.Токіо); Інститут агроекології і природокористування НАН України з Університетом Кобе Ґакуін; Київський національний лінгвістичний університет з Осакським університетом економіки і права, Львівський національний університет імені І.Франка з Токійським університетом іноземних мов. У 2018 р. за сприяння Посольства України в Японії підписано угоду про академічні обміни між Тоямським університетом міжнародних досліджень та Одеським національним університетом імені І.І.Мечникова. У 2022 році підписано угоди про співпрацю між Університетом Тойо та Київський національний університет імені Т.Г.Шевченка Київським університетом ім.Б.Гринченка і Національним авіаційним університетом (м.Київ).

Щороку проводяться засідання Асоціації україністів Японії на чолі з професором Університету Кобе Ґакуін Й. Окабе. Головне завдання діяльності Асоціації – ознайомлення всіх бажаючих з історією, економікою, суспільством, культурою та традиціями України.

Культурно-гуманітарна співпраця зазнала значного впливу пандемії коронавірусної інфекції, під час якої Японія повністю обмежила зовнішні контакти. Зокрема, на Олімпійські та Паралімпійські ігри в Токіо влітку 2021 р. були допущені лише спортсмени та члени делегацій, і не були допущені глядачі.

Ситуація докорінно змінилася на тлі масової підтримки японським суспільством та Урядом Японії України після початку повномаштабної військової агресії РФ - стрімко зріс інтерес до України загалом та українського культурного продукту зокрема. Починаючи з квітня 2022 року, в Японії відкрилися перші ресторани української кухні (в м.Токіо – 3, в м.Осака -1) та готуються до відкриття ще декілька; з великим успіхом відбуваються гастролі українських музикантів та танцювальних колективів (Київський балет, Національний заслужений академічний ансамбль танцю України імені П. Вірського, скрипаль О.Криса, піаністи О.Гринюк та Д.Яворський, гурти «Без обмежень», «Казка» тощо), виставки українських художників та фотомитців; видаються книги про Україну та українську культуру, університетами та експертними спільнотами проводяться лекції та круглі столи. Низка українських кінострічок були вперше  представлені японському глядачеві у рамках кінофестивалів та всеяпонських показів.

Активними учасниками цих культурних процесів є представники українських громад у різних регіонах Японії, які часто виступають організаторами заходів з представлення української культури. Успішну концертну діяльність провадять українські артисти японської музичної сцени О.Степанюк, Д.Вишня, К.Гудзій, Т.Лаврова, Я.Лаврова та інші.

У 2022 році запроваджене викладання української мови на базі Посольства України в Японії, а також у Токійському та Кіотському університетах, університеті Кобе Гакуін. 

Для тренувань та участі у міжнародних змаганнях за повного або часткового фінансування японської сторони запрошуються українські спортсмени в таких видах спорту, як карате, дзюдо, бадмінтон, теніс, сумо, боротьба, футбол тощо.

Завдяки зусиллям Посольства України в Японії та Уряду Японії, українських громад, а також приватним ініціативам реалізовуються програми лікування та реабілітації поранених українських захисників у японських медичних закладах.

Уряд, громадські організації, підприємства та пересічні громадяни Японії надають Україні значну гуманітарну допомогу через різні канали та механізми у зв’язку з агресією РФ.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux