Інтерв’ю присвячене поточній ситуації у нашій державі та Дню Незалежності України.
ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ СЬОГОДНІ НА МІСЦІ АВАРІЇ МАЛАЙЗІЙСЬКОГО ЛІТАКА?
І.Харченко: Наразі на місці аварії працює комісія з Нідерландів і у вересні має бути висновок експертів. На сьогодні я можу сказати лише це. Однак за результатами дослідження українських спеціалістів стало відомо, що ракета була запущена з території, яку контролюють проросійські сепаратисти. Більш того, ракета була російського виробництва та її запуск здійснювали громадяни Росії. Однак для розуміння загальної картини необхідні висновки експертів, а на це необхідний час.
КОЛИ НА ВАШУ ДУМКУ ЗАКІНЧИТЬСЯ КОНФЛІКТ В УКРАЇНІ?
І.Харченко: Конфлікт триває зараз і коли він закінчиться спрогнозувати важко. Однак успіхи антитерористичної операції очевидні. Наші військові звільнили вже багато місць і вірогідність закінчення війни у найкоротші терміни висока. Звичайно, військова міць Росії значно перевищую українську. Росія поставляє не лише матеріальні ресурси та найманців, вона також направляє своїх військових спеціалістів в Україну. Проте в українців набагато більше бажання боротися за свою країну. Путін вважав, що у східних регіонах вийде так само, як і з Кримом, однак помилився. Наразі українські військові оточили сепаратистів і заблокували їм доступ до зброї та підтримки з боку Росії. Залишається лише чекати, коли сепаратисти залишать зброю та вимушені будуть тікати.
МІЖНАРОДНЕ СПІВТОВАРИСТВО ПРОДОВЖУЄ ЗДІЙСНЮВАТИ ТИСК НА РОСІЮ…
І.Харченко: США, Канада, країни ЄС, Японія та інші країни, об’єднавшись, застосували санкції проти Росії. І результати вже дають про себе знати. Призупинення міжнародної фінансово-інвестиційної співпраці з Росією завдало значної шкоди економіці Росії. Росія також запровадила санкції у відповідь, однак вони негативно відобразилися лише на громадянах Росії. Важко бути оптимістом в таких умовах. Поступове зниження ціни на нафту також є суттєвим ударом для Росії. Стало відомо, що найбільше державне нафтове підприємство «Роснефть», яке до сьогодні отримувало величезні прибутки, було вимушено звернутися до уряду Росії за додатковими кредитами. Росія ще до кінця не розуміє до чого це може призвести. Ми сподіваємося, що економічні санкції та політичний тиск розвинутих країн приведуть до врегулювання конфлікту на сході України.
ЕНЕРГЕТИЧНА ПРОБЛЕМА ЗАГОСТРЮЄТЬСЯ, ЧИ ВДАСТЬСЯ ЇЇ ВИРІШИТИ ДО ПОЧАТКУ ЗИМИЄ?
І.Харченко: До зими ще залишається час. Цьогорічна зима, напевно, буде найважчою за всі роки незалежності України. Проте українці рішуче налаштовані і з оптимізмом дивляться вперед. Ми маємо підтримку всієї міжнародної спільноти, українці сьогодні як ніколи вірять в себе і впевнені у тому, що всі підступні плани Путіна закінчаться поразкою.
ЯКИЙ ВПЛИВ НА ЕНЕРГЕТИЧНУ СФЕРУ СПРАВИЛО ПІДПИСАННЯ УГОДИ ПРО АСОЦІАЦІЮ З ЄС?
І.Харченко: Енергетична сфера є найголовнішою складовою економічної частини Угоди про асоціацію України з ЄС. Українська сторона очікує значного прориву у співпраці з країнами ЄС в цій сфері. На сьогодні ми вже реалізовуємо проект реверсних поставок російського газу з країн ЄС. Так, з наступного місяця буде розпочато реверсні поставки газу зі Словаччини. Україна постійно залежала від російських енергоносіїв. Росія ж використовувала газову залежність як політичний важіль. Найбільш пріоритетним завданням для України на сьогодні є позбавитися енергетичної залежності від Росії. Країни ЄС також працюють над зменшенням залежності від російських енергоносіїв.
ЯК РОЗВИВАЄТЬСЯ СПІВРОБІТНИЦТВО З ЯПОНСЬКИМИ ПІДПРИЄМСТВАМИ?
І.Харченко: Співпраця між нашою країною і японськими підприємствами розвивається і ми сподіваємося на її поглиблення. Особливо ми зацікавлені у співпраці в енергетичній сфері. Нещодавно відбувся візит Міністра економіки, торгівлі та промисловості Японії Т.Мотегі до України. У ході візиту була підписана спільна заява щодо енергетичної безпеки та підтверджено намір надавати технічну допомогу Україні для підвищення ефективності теплових електростанцій, що працюють на вугіллі. Деякі японські підприємства, такі як Міцубісі, висловили зацікавленість у співпраці з Україною у сфері енергетики. Ми очікуємо на подальшу співпрацю з Японією у розвитку ядерної енергетики. Україна щиро вдячна Японії, як лідеру «Великої сімки», за допомогу та співпрацю. Після повернення миру на Україну ми згадаємо всіх, хто надав нам допомогу і Японія займає найголовніше місце серед них.
ЯК БИ ВИ ПРОКОМЕНТУВАЛИ ВІДЗНАЧЕННЯ 23-РІЧНИЦІ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ?
І.Харченко: 24 серпня Україна відзначає 23-річницю своєї незалежності, цього року ця річниця є особливо знаменною. 23 роки - це як молода людина, яка щойно закінчила вищий навчальний заклад. Чесно кажучи, за ці 23 роки ми зробили багато помилок. Проте є і величезний результат. Цим здобутком є демократія і свобода. Ми вільні люди, які прагнуть свободи. І ніхто, зі зброєю в руках чи під економічним тиском, не зможе позбавити нас свободи. Ми вільні люди, які борються за свою свободу. Нація, яка прагне стати членом цивілізованого міжнародного співтовариства. І цю зміну свідомості українського народу я вважаю найбільшим досягненням, яке ми здобули після розпаду Радянського Союзу за 23 роки нашої незалежності.