• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • 日本語
Серйозні порушення прав людини продовжуються на сході України, незважаючи на крихке припинення вогню – Доповідь ООН
Опубліковано 26 листопада 2014 року о 01:35

«Тривають вбивства цивільного населення, незаконні затримання, катування й зникнення безвісти у східній Україні, а число внутрішньо переміщених осіб значно зросло, незважаючи на оголошене припинення вогню 5 вересня, відповідно до нової Доповіді ООН про результати моніторингу прав людини, опублікованої в четвер.

«Порушення міжнародного права в галузі прав людини і міжнародного гуманітарного права продовжуються», - відзначається у Доповіді. «Ситуація у зоні, враженій конфліктом, стає все більш вкоріненою, з тотальним порушенням правопорядку і появою систем паралельного врядування на територіях, що перебувають під контролем «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки».

«Триваюча присутність великої кількості сучасного озброєння, а також іноземних бойовиків, включно з військовослужбовцями з Російської Федерації, безпосередньо впливає на ситуацію з правами людини на сході України», - додатково наголошується в Доповіді. «Гарантування захисту тих, хто живе у враженій конфліктом зоні, має бути найвищим пріоритетом. Мирне рішення має бути знайдено для припинення бойових дій та насильства, щоб врятувати життя і запобігти подальшим стражданням тих людей, що живуть у східних регіонах».

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, з середини квітня до 18 листопада щонайменше 4317 людей було вбито і 9921 поранено в зоні, враженій конфліктом на сході України. Від початку припинення вогню, з 6 вересня до 18 листопада було зафіксовано 957 загиблих - 838 чоловіків й 119 жінок, хоча дехто з них міг бути вбитим до припинення вогню з включенням до цих даних пізніше. Кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО) також різко зросла з 275489 станом на 18 вересня до 466829 на 19 листопада, згідно з даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Доповідь, сьома з підготовлених Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні, до складу якої входять 35 осіб, охоплює період між 17 вересня та 31 жовтня 2014 року.

У Доповіді зазначається, що продовжують надходити повідомлення про серйозні порушення прав людини збройними угрупованнями, включаючи катування, довільні та без забезпечення зв‘язку із зовнішнім світом затримання, страти без належного судового розгляду, примусову працю й сексуальне насильство, а також знищення та незаконне вилучення майна.

Повідомлення про використання касетних боєприпасів, як у міських, так і в сільських районах мають бути терміново й ретельно розслідувані, - йдеться в Доповіді, - як і всі стверджувані зловживання та порушення міжнародного права, прав людини та порушення міжнародного гуманітарного права.

«Підзвітність та припинення безкарності лежать в основі забезпечення миру, примирення і довгострокового відновлення», - підкреслюється в Доповіді з додатковим наголосом на необхідності негайних розслідувань злочинів, притягнення злочинців до відповідальності та забезпечення жертв ефективними засобами правового захисту, а також необхідною допомогою й підтримкою.

У документі повідомляється про триваюче використання таємних та незаконних місць утримання під вартою, де знаходяться особи, позбавлені права на зв‘язок із зовнішнім світом, а також про звинувачення у катуваннях та жорстокому поводженні. Тисячі людей продовжують вважатися зниклими безвісти. Продовжують знаходити особливі могили та ексгумувати похованих у них осіб для встановлення особистості та передачі їх тіл родичам.

Повідомлення щодо здійснення обміну полоненими і далі, як зазначається у Доповіді, викликають занепокоєння, в т.ч. через те, що особи насправді позбавлялися волі з метою їх подальшого обміну.

Також серйозне занепокоєння викликає суттєве обмеження в Україні економічних, соціальних і культурних прав. Однією з найбільш актуальних проблем є, через незавершеність тендерів на закупівлю необхідних життєво важливих медикаментів, загроза переривання лікування майже 60000 ВІЛ-інфікованих та близько 11600 пацієнтів з резистентною до багатьох ліків формою туберкульозу в усіх регіонах.

«Припинення лікування становить загрозу для життя більш ніж 70000 пацієнтів і може призвести до неконтрольованого поширення епідемії», - застерігає Доповідь. «Забезпечення основними ліками є одним з основоположних зобов'язань держави задля дотримання права на мінімальний необхідний рівень охорони здоров'я».

Ситуація в Автономній Республіці Крим позначена повідомленнями про зростання порушень прав людини та викликами у сфері їх захисту, особливо для уразливих груп меншин і корінних народів, насамперед - кримських татар.

Відзначається, що Парламентом упродовж звітного періоду була ухвалена низка ключових законів. Серед них - законодавство щодо внутрішньо переміщених осіб, корупції та реформування Генеральної прокуратури. 15 жовтня Президент України також підписав Указ, яким Уряду доручено до 1 січня 2015 р. розробити Національну стратегію України в сфері прав людини.

Верховний комісар ООН з прав людини Зеїд Раад Аль-Хуссейн привітав згаданий Указ, завдяки якому, як він сподівається, у країні буде зроблено більший і сталий акцент на дотриманні та захисті прав людини. Водночас, він підкреслив, що гарні закони і політика мають підкріплюватися справжньою політичною відданістю їх втіленню.

Верховний комісар Зеїд висловив глибоке занепокоєння з приводу відсутності суттєвого прогресу у забезпеченні відповідальності за порушення і зловживання, вчинені до цього часу, а також щодо триваючих порушень режиму припинення вогню.

«Список жертв продовжує зростати. Мирне населення, включаючи жінок, дітей, меншин та інших уразливих осіб і груп, продовжує потерпати від наслідків політичного тупика в Україні», - відзначив Зеїд.

«Дотримання режиму припинення вогню, у кращому випадку, носило спорадичний характер, із триваючими спалахами бойових дій та обстрілів, унаслідок яких щодня гинуло у середньому 13 осіб упродовж перших восьми тижнів режиму припинення вогню», - додав він. «Всі сторони повинні докласти набагато більше щирих зусиль для мирного врегулювання цієї затяжної кризи у відповідності до міжнародного права та стандартів у галузі прав людини».

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux