• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • 日本語
Посол Японії в Україні Тоічі САКАТА: Анексія Криму – це проблема не лише України, а й проблема всього світу
Опубліковано 17 квітня 2014 року о 10:02

Японія дуже сподівається на мирне й дипломатичне вирішення ситуації в Україні

Посол Японії в Україні Тоічі САКАТА є частим гостем «Дня». Улітку минулого року він першим із зарубіжних послів став лектором у Літній школі журналістики «Дня», більше двох годин спілкувався із студентами та журналістами. Днями пан Саката прийшов в редакцію, щоб обмінятися думками з головним редактором Ларисою Івшиною щодо поточної ситуації в країні і розповісти, як Японія може допомогти Україні вийти з фінансової та економічної кризи, викликаною зміною влади і російсько-українським конфліктом через анексію Росією Криму.

Як відомо, Японія підтримала резолюцію в ООН від 27 березня, за яку проголосувало 100 країн і в якій засуджено анексію Криму Росією. З цієї теми, чому важливо для Токіо було підтримати цю позицію, «День» розпочав інтерв’ю з послом.

— Японія була співавтором резолюції ГА ООН і вирішила підтримати цей документ, виходячи з наступного. Зокрема, ми вважаємо, те, що відбулося в Криму, це абсолютно незаконні дії, це не відповідає принципам, які є прийнятними на міжнародній арені. Не можна ігнорувати спроби змінити цілісність території, застосовуючи силу. Тобто, анексія Росією вашої території — це відверте порушення міжнародного права і договорів, які покликані захищати суверенітет і територіальну цілісність незалежної країни. Не можна дозволяти змінювати кордони за допомогою сили та інших способів, які використала Росія.

— Але як можна змусити Росію, щоб вона повернула Україні Крим, вивела звідти війська?

— Японія вже заявила про свою позицію у рамках співпраці з G7. Зокрема, від імені цього об’єднання вже пролунало три заяви стосовно дій Російської Федерації у Криму. Японія збирається й надалі співпрацювати з країнами «Великої сімки» та іншими партнерами, щоб вирішити цю проблему. Я вважаю, що наразі найважливішою є деескалація напруженої ситуації навколо України. І для цього дуже важливо дипломатично і політично вирішувати проблему. З цієї точки зору дуже важливо мати безпосередній діалог між Україною та Росією, а також інших міжнародних партнерів, включаючи США та ЄС, з Росією. Японія дуже сподівається на успішне проведення діалогу з цими сторонами та мирне й дипломатичне вирішення ситуації в Україні.

«...ВАЖЛИВО ЗАХИЩАТИ СУВЕРЕНІТЕТ ТА ТЕРИТОРІАЛЬНУ ЦІЛІСНІСТЬ НЕЗАЛЕЖНОЇ КРАЇНИ»

— Ви вірите, що саме через діалог Україна зможе повернути Крим, чи потрібно використати інші інструменти?

— Я знаю, український народ переконаний, що Крим, звичайно ж, має залишитись у складі України. Як я вже зазначав, для Японії анексія Криму Росією — це відверто незаконні дії Москви. Але у даний момент не можна сказати конкретно, яким чином буде повернуто Крим Україні. Та перш за все треба розпочати двосторонній діалог між Україною та Росією, щоб бачити якусь перспективу вирішення цього питання. Японія готова сприяти початку такого діалогу і підтримувати позицію України.

До речі, я хотів би додати щодо резолюції в ООН, яку було ухвалено нещодавно. Ця резолюція для Японії дуже важлива, тому що анексія Криму — це не лише проблема України, а й проблема всього світу. Тому нам необхідно показати, наскільки важливо захищати суверенітет та територіальну цілісність незалежної країни. Це дуже важливе питання для Азії, Європи і гарантії безпеки в усьому світу. Тому Японія вирішила стати співавтором цієї резолюції і вирішила підтримати її.

— А чи запровадила ваша країна санкції проти російських урядовців, як це зробили в США і ЄС?

— Японія вже застосувала певні санкції проти Росії, зокрема йдеться про припинення переговорів про спрощення візового режиму між Японією та Росією, замороження початку переговорів щодо співпраці в таких сферах: інвестиції, космічні технології та військова співпраця з Росією.

— Як повідомили сьогодні ЗМІ, японський уряд зняв майже півстолітню заборону на експорт озброєнь. Чи не пов’язано це з останніми діями Росії в Криму?

— Безпосередньо це не має відношення до санкцій щодо Росії, про які я тільки що розповів. Раніше Японія принципово займала позицію щодо експорту зброї. Вона не хотіла бути причетною до воєн чи конфліктів. А тепер ситуація у безпековій сфері змінилась, зокрема в епіцентрі опинилась Азія, через що Японія переглянула існуючу позицію, знявши заборону на експорт зброї, однак лише за певних умов.

«МИ ВВАЖАЄМО ДУЖЕ ВАЖЛИВИМ ПОВЕРНУТИ УКРАЇНІ ЕКОНОМІЧНУ СТАБІЛЬНІСТЬ»

— У ЄС і США вважають, що зараз Україні у першу чергу необхідно надати фінансову допомогу. Відповідно США запропонували позику в 1 млрд доларів, ЄС збирається надати пакет на загальну суму у 11 млрд євро. Але ваша країна збирається надати 1,5 млрд доларів. Це пов’язано з існуючою ситуацією чи були інші міркування надати цю допомогу, яка до речі, є найбільшою з тих, що надає окремо будь-яка країна?

— Що стосується цієї підтримки. Японія розуміє, що Україна опинилась у складній ситуації як у політичному, так і економічному плані. Ми вважаємо дуже важливим повернути Україні економічну стабільність. Тому Японія вирішила надати фінансову підтримку в обсязі майже 1,5 млрд доларів. На наш погляд, стабільне економічне зростання приведе до політичної стабільності. Ми обговорювали питання надання економічної допомоги у рамках G7. Ми дуже сподіваємось, що ця підтримка буде сприяти розвитку України та всього світу. 

— А коли Україна зможе отримати цю допомогу, і чи пов’язано виділення цих коштів із вимогами МВФ? 

— Звісно, надання цієї допомоги пов’язано з МВФ. І ми раді, що ваш уряд погодив із технічною місією МВФ умови надання нової позики цією організацією. Зрозуміло, що умовами було проведення вашим урядом добрих реформ. А щодо конкретних термінів та умов надання даної допомоги, переконаний що вже скоро розпочнуться переговори на рівні відповідальних осіб обох країн.

«Я ТІЛЬКИ РАЗ ВИСТУПАВ НА СЦЕНІ МАЙДАНУ, АЛЕ Й ДОСІ ЦЕ ДОБРЕ ПАМ’ЯТАЮ»

— Я знаю, що ви бували на Майдані. Нам цікаво дізнатися, як ви почувалися, коли поруч із посольством відбувалося протистояння між «Правим сектором» і внутрішніми військами на Грушевського?

— (Сміється) Дозвольте мені пояснити. Так, я часто буваю на Майдані. Але справді, через зіткнення, що відбулися в кінці січня на Грушевського, на жаль, нам тимчасово довелося закрити посольство. До кінця лютого, коли було сформовано новий уряд, ситуація була складною, особливо на Майдані та в інших містах України. По-перше, ми попросили ваше МЗС забезпечити безпеку японців, які були на цей момент у Києві чи інших містах України. По-друге, розповіли про те, що наше посольство було закрито.

У березні, коли розпочалась проблема у Криму, ситуація на Майдані стала потроху стабілізуватися. Це дуже добре пам’ятаю, бо ходив на Майдан раз на тиждень. І нарешті, 21 березня, ми змогли повернутися до посольства, щоб відновити роботу. Хоча барикада залишається на Грушевського, ми задоволені, що можемо працювати так, як звичайно.  

Я до речі, особисто дуже добре пам’ятаю, коли ми виступали на сцені Майдану 9 березня з нагоди 200-ї річниці дня народження Тараса Шевченка.

— Я це бачив по телевізору.

— У той час тут перебувала дослідниця Шевченка в Японії пані Ецуко ФУДЗІЇ, вона зі сцени Майдану прочитала вірші Шевченка японською мовою. Я тільки раз виступав на сцені Майдану, але й досі це добре пам’ятаю. І, мабуть, ніколи не забуду.

— Як відомо, у Росії, усіх присутніх на Майдані послів ЄС і США, Канади, Японії розглядали західними агентами, ледь не прибічниками «фашистів та нацистів», які здійснили переворот в Україні, усунувши від влади законний уряд. Що ви думаєте з цього приводу?

— Я знаю, що в ЗМІ різних країн, зокрема Росії подаються новини про нібито провокації фашистів під час Майдану. Ми не можемо коментувати конкретних осіб, які бувають на майданах чи беруть участь у протестах в інших містах. Але я хочу наголосити на тому, що новий уряд, який сформовано зі всебічною підтримкою легітимної Верховної Ради, є абсолютно легітимним. Іншими словами, немає підстав це заперечувати. Бо відбулася повна процедура й обрано прем’єр-міністра Яценюка. Стосовно легітимності нового уряду не може бути ніяких дискусій.   

«ЯПОНІЯ ЗАВЖДИ ПОВАЖАТИМЕ ВОЛЮ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ»

— А що ви скажете щодо того, що на Майдані люди боролись за європейський вибір, а Росія намагається створити Євразійський союз, до якого вона хотіла під тиском залучити Україну. І тепер після того, як Росія анексувала Крим, чи не бачать в Японії загрози від створення союзу, який базуватиметься на антизахідній ідеології?

— Наскільки я знаю, у Японії немає чіткої позиції стосовно створення Євразійського союзу. Я особисто можу сказати, що створення такого союзу — це певний вибір Росії. Але з іншого боку, український народ має продемонструвати свою позицію відносно того, куди вступати чи не вступати. Я вважаю, у такому разі найважливішою є воля українського народу. І Японія завжди поважатиме волю українського народу.

— Пане посол, ви вдруге відвідуєте нашу газету за останні вісім місяців. Хочеться почути, чим приваблює вас «День»?

— Моє перше враження це — ваша газета досліджує кожну тему дуже глибоко. Наскільки я розумію, «День» — це розумна газета в Україні, її читають люди, які працюють в інтелектуальних колах, або люди які мають заангажованість щодо українського суспільства.

 

ДОВІДКА «Дня»

Допомога Японії на загальну суму до майже 1,5 млрд доларів США) буде призначена для таких програм:

Позика в рамках програми Офіційної допомоги розвитку (ODA) у відповідь на зобов’язання уряду України щодо економічного реформування

♦ Кредит розвитку для фіскальної консолідації як паралельне кредитування зі Світовим банком

У рамках міжнародної підтримки на чолі з Міжнародним валютним фондом (МВФ), Японія, у координації зі Світовим банком, надаватиме кошти, необхідні для економічної реформи в Україні у відповідності з розподілом внесків між установами та країнами. Японія надасть в цілому до 10 млрд японських ієн кредиту (близько 0,1 млрд доларів США), як позики розвитку для фіскальної консолідації в координації з фінансовою підтримкою Світового банку за умови, якщо буде визначений пакет підтримки МВФ для України

Модернізація Бортницької станції аерації у м. Київ

У відповідь на невідкладну потребу киян у покращенні їхніх санітарно-гігієнічних умов, Японія надасть кредит в рамках програми Офіційної допомоги розвитку на суму до 110 млрд японських ієн (орієнтовно 1,1 млрд доларів США) для запланованої українським урядом модернізації Бортницької станції аерації

Кредитна лінія агентства «Nippon Export and Investment Insurance» (NEXI) для страхування торгівлі

Агентство NEXI продовжуватиме здійснювати короткострокове страхування торгівлі та вести кредитну лінію у розмірі до 30 млрд японських ієн (орієнтовно 0,3 млрд доларів США) терміном у два роки з метою підтримки імпорту товарів та послуг, необхідних для стабілізації суспільного життя в Україні.

Грантова допомога непроектного типу

Японія надасть безвідплатну ядопомогу непроектного типу на загальну суму 350 млн японських ієн (орієнтовно 3,5 млн доларів США) для імпорту медичного та іншого обладнання для шпиталів відповідно до заявки українського уряду.

Технічна допомога від Фонду співробітництва Японії та ЄБРР, а також навчальні програми JICA

Технічна допомога від Фонду співробітництва Японії та Європейського банку реконструкції та розвитку, а також навчальні програми Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) здійснюватимуться у відповідь на потреби України у таких секторах, як макроекономіка, енергетика, а також розвиток приватного сектору.

Микола СІРУК, «День»
Рубрика: 
Газета: 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux