• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • 日本語
Прес-реліз "Україна у Другій світовій війні 1939-1945 року"
Опубліковано 09 травня 2014 року о 03:44

  //

Друга світова війна розпочалась 1 вересня 1939 року та тривала до 2 вересня 1945 року. Це була наймасштабніша з усіх 14 тисяч війн і  збройних конфліктів в історії людства, яка коштувала життя мільонів людей та завдала непоправних втрат людській цивілізації та культурі. В ній взяла участь 61 країна, або 80% населення Землі, воєнні дії відбувались на територіях 40 країн. Загальні людські втрати, за підрахунками істориків, досягли 50-55 млн.осіб, в тому числі 27 млн. осіб загинуло на фронтах війни.

«Український фактор» був дуже серйозним внеском на олтар Перемоги у Другій світовій війні, як і її складової — Великої Вітчизняної війни. У звільнення країн Центральної та Південно- Східної Європи від фашистських загарбників, а також у розгром у серпні 1945 року мілітаристської Японії великим є внесок Українських фронтів, які визволяли також Україну у 1943 – 1944 рр.  У ході Другой світової війни було утворено чотири Українські фронти; на теренах України значного розмаху набув і партизанський рух як П’ятий Український фронт, при цьому загальна чисельність учасників розмаїтих форм партизанського руху, за останніми даними, сягала майже мільйона чоловік.

У лавах Червоної Армії воювало понад 7 мільонів уроженців України. Значне місце українці посідали серед командного та начальницького складу Червоної Армії, були командуючими фронтами, маршалами та генералами.  За відвагу і мужність, виявлені у боях із німецько-фашистськими загарбниками, українці та мешканці України у складі всіх радянських фронтів удостоєні 2,5 мільйонів орденів та медалей із кількості понад 7 млн нагород, що були вручені воїнам радянських Збройних Сил загалом.

Серед Героїв Радянського Союзу — вищої відзнаки СРСР — українці становили 18,2%, або 2072 чоловіки. Із 115 двічі Героїв Радянського Союзу, удостоєних цього звання під час війни, — 32 українці та уродженці України, а Іван Микитович Кожедуб — тричі Герой Радянського Союзу. Серед 800 тисяч жінок, що служили в Червоній армії на різних фронтах під час Другої світової війни, нараховувалось 127 тис. представниць України.

Історичним є факт, що 2 вересня 1945 р. в Токійській затоці на борту американського лінкора «Міссурі» було підписано акт про капітуляцію Японії, який від імені Радянського Союзу підписав уроженець України генерал-лейтенант К. Дерев’янко.

Під час війни етнічні українці, окрім Червоної Армії, воювали також у складі армій та військових частин учасників антигітлеріської коаліції – в американській та канадській армії (в останній їх нараховувалося до 40 тисяч), у французькому Русі опору. Тисячі українців служило у польській армії генерала Владислава Андерса; західні українці становили 2% складу польської дивізії ім. Тадеуша Костюшки та 70% чехословацької бригади генерала Людвіга Свободи.

Геополітичне становище України визначило її центральне місце в подіях воєнної доби. Протягом 1250 днів і ночей народ України перебував у вирі кровопролитних боїв. Загалом у Другій світовій війні загинув кожен п'ятий українець, непоправних втрат зазнала фактично кожна родина.

Було спалено, спустошено та зруйновано сотні і тисячі українських міст та сіл. Майже 320 сіл разом із мешканцями було спалено дощенту. Спалено 319 тисяч господарств, на Лівобережній Україні був зруйнований кожен четвертий будинок. 1 – 2 березня 1943 року в селі Корюківка на Чернігівщині було проведено найбільший одноетапний каральний нацистський захід проти цивільного населення, внаслідок якого були розстріляні або спалені живцем майже сім тисяч людей!

За підрахунками істориків, загальні демографічні втрати України - включно з убитими, жертвами концтаборів, депортованими та евакуйованими - становлять не менше 14 млн. чоловік. З 41,7 мільйона людей, які мешкали до війни в УРСР, на 1945 рік залишилося тільки 27,4 мільйони чоловік.

Визнанням внеску народу України у перемогу над нацизмом, фашизмом і мілітаризмом стало утвердження Української радянської соціалістичної республіки (УРСР) як повноважного члена світового співтовариства. Серед інших країн УРСР стала співзасновником не тільки Організації Об’єднаних Націй, а й ряду міжнародних асоціацій.

Цього року Україна приєднується до європейської спільноти та використовує на офіційних заходах із відзначення завершення Другої світової війни у Європі та перемоги над нацизмом європейську символіку пам'яті жертв війни - червоний мак.

Сьогодні, 8 травня, у день підписання Акта беззастережної капітуляції нацистської Німеччини, Україна вшановує пам`ять мільйонів загиблих у Другій світовій війні. Ми низько вклоняємось перед  великим подвигом солдатів країн антигітлерівської коаліції, представників усіх народів і національностей, усіх тих, хто на передовій і в тилу, ціною власного життя,  боровся із фашиської навалою і здобув Велику Перемогу.

Вічна пам`ять загиблим, вічна слава подвигу героїв-переможців!  

 

Посольство України в Японії

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux