• A-
  A+
 • English
 • Українською
 • 日本語
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Японією
22 August 2012 00:02

Одним із ключових аспектів розбудови двосторонніх українсько-японських відносин є співпраця у галузі культури, яка зосереджена на проведенні культурно-мистецьких заходів з популяризації України в Японії.

У період з вересня по грудень 2019 р. у співпраці з японськими партнерами та українською громадою Посольством України в Японії проведено захід «Дні української культури». Загалом здійснено 11 заходів у чотирьох містах: Токіо, Йокогама, Наґоя та Кіото.

 • З 4 по 17 вересня в Національному арт центрі м.Токіо за сприяння Посольства України в Японії проведено виставку провідних сучасних художників України в рамках щорічного найбільшого національного арт-салону Японії «NIKA». Під час експозиції були представлені графічні та живописні роботи М.Вайсберга, З.Скоропаденко, О.Стратійчук, Б.Сороки, О.Джураєвої та О.Сиси.
 • 28-29 вересня Посольство України в Японії організувало майстер-класи Петриківського розпису, які проводились за участі української народної майстрині Г.Назаренко під час міжнародного культурного фестивалю «Global Festa JAPAN 2019» (Одайба, м.Токіо), а також в японській державній та українській недільній школах м.Токіо.
 • 1-30 листопада в бібліотеці Адзабу м.Токіо проведено фотовиставку про Україну. Бібліотеці також передані матеріали про Україну та літературу українською мовою.
 • З 3 по 5 листопада в рамках шоу «Bunka Fashion College» за підтримки Посольства проведено фешншоу в українському стилі. Оформлення здійснено за дизайном студентів коледжу. Також організовано стенд Посольства.
 • 9, 13 та 16-17 жовтня у мм.Токіо та Йокогама за організацією Посольства відбулися фестивалі українського кіно, під час яких відвідувачі мали можливість переглянути такі стрічки: «Дякую», «Книга-мандрівка. Україна», «Зима в огні» та «Кіборги».
 • З 18 по 22 листопада у «Bunka Fashion College» Посольством у співпраці з українською спільнотою «Краяни» проведено виставку українського традиційного одягу з колекції Олени Скрипки, лекцію та майстер-класи української вишивки, мотанки та вибійки.
 • 27 та 28 листопада у Японії вперше презентовано українську барокову музику. Концерти пройшли у мм.Токіо та Кіото за участю викладачів Львівської національної музичної академії імені М.Лисенка піаністки А.Іванюшенко та сопілкарки Б.Корчинської, української оперної співачки О.Степанюк, японської скрипальки Т.Савада, японського хору «Щедрик», а також молодих артисток Е.Коно та М.Акіба. Для відвідувачів заходу Посольством спільно з доцентом Львівської музичної академії Л.Шевчук-Назар підготовлена програма концертів японською мовою з біографіями українських композиторів. Під час обох заходів у фойє розгорнуто виставки Петриківського розпису авторства Г.Назаренко.
 • 30 листопада у м.Наґоя за сприяння Посольства Японсько-українською культурною асоціацією проведено майстер-клас українських страв.
 • 21-22 грудня за сприяння Посольства українською спільнотою «Краяни» проведено захід «Українське Різдво», включно з виставкою, майстер-класами та різдвяним концертом.

З метою поширення позитивного іміджу України в Японії забезпечено участь Посольства та представників української громади в міжнародних культурних фестивалях: «Odawara Citizens Festa» (м.Одавара, префектураКанагава, лютий); «Tokyo Tower Arts Festival» (Токійська вежа, м.Токіо, березень); «Minato World Carnival» (Токійська вежа, м.Токіо, березень); «Global Festa Japan» (м.Токіо, вересень).

Для забезпечення присутності України у культурному просторі Японії Посольством надано сприяння митцям: архітектору В.Дерезнiченку з метою відкриття проєкту української вишиванки у всесвітньовідомій будівлі «Nakagin Capsule Tower» (м. Токіо, січень); організовано участь художниці З.Скоропаденко у міжнародному культурному заході «World Art Tokyo» (м.Токіо, березень), а також участь художника Р.Мініна у заході «Фестиваль коропів» (м.Токіо, травень); здійснено передачу української ляльки-мотанки авторства О.Шинкарук музею ляльок м.Йокогама (префектураКанагава); надано сприяння «Laputa Art Animation School» м.Токіо з метою створення анімаційної стрічки «Рукавичка».

У 2019 році Посольством започатковано співпрацю з організаторами кінофестивалів Японії. 28 червня Посол України І.Харченко відвідав міжнародний кінофестиваль «Mt.Fuji-Atami Film Festival» у м.Атамі (префектураСідзуока), на якому був представлений український фільм-мюзикл «Гуцулка Ксеня», що за результатами конкурсу отримав «Гран-прі». 28 жовтня Посольством підтримано представників України під час прем’єри стрічки українського режисера В.Васяновича «Атлантида», який на конкурсі 32-го Токійського міжнародного кінофестивалю отримав спеціальний приз журі.

Надано підтримку організаторам наступних культурних заходів: гастролі Національної філармонії України (грудень); виставки Окіагарі-Кобосі (м.Кіото, березень-вересень); паради вишиванок (мм.Токіо та Наґоя, травень та жовтень); концерт скрипальки та голови Мистецької асоціації «Японія-Україна» Т.Савада­ (м.Токіо, липень); «The 8th National Classical Ballet Competition in Hirakata» (м.Осака, серпень); «Балетна вистава молодих артистів України та Японії» (м.Кіото, серпень); «ArtKyoto 2019» (м.Кіото. вересень); «Oksana Stepanyuk Soprano Recital 2019» та «World Collaboration Concert» (вересень та жовтень); «The 10th Cheerleading World Championship» (преф.Гумма, листопад).

У результаті опрацювання запитів української сторони з культурно-гуманітарної тематики надано сприяння членам української спілки журналістів з метою організації інтерв’ю з представниками мм. Хіросіма, Нагасакі та Фукусіма під час підготовки фільму про аварію на Фукусімській АЕС (січень).

Проведено роботу з представлення української культури серед представників академічних кіл країни перебування, зокрема, шляхом проведення українських фестивалей в Токійському університеті іноземних мов (квітень); Софійському університеті (м.Токіо, травень); університеті «Кобе Гакуін» (м.Кобе, червень-липень).

Організовано низку виставок з історичних та сучасних питань, актуальних для України. В університеті Цукуби проведено фотовиставки щодо подій Революції гідності 2013-2014 рр. в Україні (листопад). У м.Касіхара (префектура Нара) проведено фотовиставки на тему Голодомору в Україні 1932-1933 рр. та Героїв Небесної сотні (вересень).

Підтримуються контакти між спорідненими містами – Одесою та Йокогамою (з 1965 р.) і Києвом та Кіото (з 1971 р.).

Співпраця у галузі освіти переважно визначається двома програмами уряду Японії, спрямованими на надання фінансової підтримки українським студентам, аспірантам, викладачам та дослідникам, які прагнуть удосконалити знання японської мови або вивчити досвід Японії у специфічній галузі.

Зокрема, Міністерство освіти, культури, спорту, науки і технологій Японії продовжує впровадження програми з вивчення та удосконалення японської мови для студентів-японістів українських ВНЗ, а також програм стажування для аспірантів різних напрямків. Японською Фундацією реалізовано низку програм стажування для аспірантів та викладачів японської мови.

За даними Міністерства юстиції Японії, станом на червень 2019 р., в Японії перебувало 30 викладачів, 8 дослідників та 104 студенти з України.

Розвивається співробітництво між ВНЗ України та Японії. Київський національний університет імені Т.Г.Шевченка активно співпрацює з університетами Рюкоку (м.Кіото), Тенрі (м.Нара), Цукуба (м.Цукуба), Аояма Ґакуін (м.Токіо); Інститут агроекології і природокористування НАН України з Університетом Кобе Ґакуін; Київський національний лінгвістичний університет з Осакським університетом економіки і права, Львівський національний університет імені І.Франка з Токійським університетом іноземних мов. У травні 2018 р. за сприяння Посольства України в Японії підписано угоду про студентський обмін між Тоямським університетом міжнародних досліджень та Одеським національним університетом імені І.І.Мечникова.

Щороку проводяться засідання Асоціації україністів Японії на чолі з професором Університету Кобе Ґакуін Й. Окабе. Головне завдання діяльності Асоціації – ознайомлення всіх бажаючих з історією, економікою, суспільством, культурою та традиціями України.

Українська мова наразі викладається в якості факультативу в Токійському університеті іноземних мов. Семінари та лекції про нашу державу проводяться в Токійському університеті, університетах Мейдзі Ґакуін, Кобе Ґакуін, Васеда.

У контексті підготовки до Олімпійських та Паралімпійських ігор 2020 р. у Токіо розпочато співпрацю з мм. Касіхара (префектура Нара), Хіно (префектура Токіо), Саппоро (префектура Хоккайдо) та Амагасаки (префектура Хього) щодо організації тренувань українських спортивних збірних напередодні зазначених міжнародних змагань. У рамках японської урядової програми «Host Town» розпочато співпрацю з метою представлення історії, культури та традицій нашої держави: у м.Касіхара проведено покази стрічки «Дякую» та виставки про Україну (червень та вересень); у м.Хіно – культурний обмін з учнями школи карате та місцевими мешканцями (липень).Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux