• A-
    A+
  • English
  • Українською
  • 日本語
Політичні відносини між Україною та Японією
20 August 2012 21:28

Історія двосторонніх відносин з Японією

Японія визнала незалежність України 28 грудня 1991р. та встановила дипломатичні відносини з нашою державою 26 січня 1992р.

Посольство України в Японії було зареєстровано у вересні 1994р., а церемонія його офіційного відкриття відбулася 23 березня 1995р. за участю Міністра закордонних справ України Г.Й.Удовенка під час офіційного візиту Президента України в Японію.

Послами України в Японії призначалися:

  • М.П.Дашкевич (01.1995р. - 10.1999р.),
  • Ю.В.Костенко (03.2001р. - 05.2006р.),
  • В.О.Макуха (06.2006р. - 08.2006р.),
  • М.А.Кулінич (02.2007р. - 02.2013р.),
  • І.Ю.Харченко (03.2013р.-08.2020р.),
  • Указом Президента України від 14 квітня 2020 року № 142/2020 Сергій Володимирович Корсунський був призначений Надзвичайним і Повноважним Послом України в Японії.

Посольство Японії в Україні було відкрито 20 січня 1993р.

З 12 червня 1992р. до 19 січня 1993р. Послом Японії в Україні за сумісництвом був призначений Посол Японії в Російській Федерації Суміо Едамура.

У подальшому послами Японії в Україні призначалися Сьодзі Суедзава (05.1993р. – 11.1996р.), Юдзі Курокава (11.1996р. – 06.1999р.), Хітосі Хонда (08.1999р. – 10.2002р.), Кісітіро Амае (10.2002р. – 11.2005р.), Муцуо Мабуті (11.2005р. – 10.2008р.), Тадасі Ідзава (10.2008р. - 10.2011), Тоічі Саката (10.2011-10.2014), Сігекі Сумі (10.2014р.-01.2019р.). З 23.01.2019р. – Такасі Кураї.

Політичне співробітництво

Спільність підходів та позицій з питань вирішення багатьох актуальних міжнародних питань та відсутність будь-яких проблемних ознак у політичній площині співробітництва між Україною та Японією сприяють подальшій інтенсифікації наявного потенціалу обох країн та закладають міцний фундамент для плідного розвитку усього спектру відносин.

Візити на рівні глав держав

22-25 березня 1995р. Президент України Л.Д.Кучма здійснив офіційний візит до Японії. У ході візиту було закладено політичні підвалини співробітництва між Україною та Японією, а головним його підсумком стало підписання Президентом Л.Д.Кучмою та Прем’єр-міністром Т.Мураямою Спільної заяви між Україною i Японією (23.03.1995р).

Основи договірно-правової бази двосторонніх відносин було закладено шляхом підписання главами зовнiшньополiтичних відомств обох країн обмінних листів, якими закріплювалось правонаступництво України щодо низки договорів, укладених мiж колишнiм СРСР i Японiєю.

19-24 липня 2005р. Президент України В.А.Ющенко здійснив офіційний візит до Японії, який вивів увесь комплекс двосторонніх українсько-японських відносин на якісно новий партнерський рівень. За результатами переговорів Президент України та Прем’єр-міністр Японії підписали Спільну заяву про нове партнерство у 21-му столітті.

18-21 січня 2011р. Президент України В.Ф.Янукович на запрошення японського Уряду відвідав Японію з офіційним візитом.

Головним підсумком візиту стало підписання Президентом України та Прем’єр-міністром Японії Спільної заяви щодо українсько-японського глобального партнерства, в якій окреслюються основні напрямки, форми і механізми подальшої взаємодії з широкого кола двосторонніх та міжнародних питань. Цим документом було визначено пріоритети співробітництва між Україною та Японією, окреслено програму реалізації першочергових завдань на найближчу та середньострокову перспективу.

Важливим результатом візиту стало підписання Кредитної угоди між Державним експортно-імпортним банком України та Японським банком міжнародного співробітництва про надання кредиту на суму 8 млрд. японських ієн (100 млн. дол. США) з метою сприяння експорту товарів і послуг з Японії та підтримки економічного розвитку України.

5-7 квітня 2016 року Президент України П.О.Порошенко здійснив офіційний візит до Японії на запрошення Прем’єр-міністра Японії С.Абе.

У ході візиту Глава Української держави був прийнятий Імператором Японії Акіхіто, провів переговори та зустрічі з Прем’єр-міністром Японії Сіндзо Абе, Спікером Палати представників Парламенту Японії Тадаморі Осімою, Головою Палати радників Парламенту Японії Масаакі Ямадзакі та Головою японської парламентської Асоціації дружби «Японія-Україна» Ейсуке Морі.

У ході зустрічі лідерів двох держав Прем’єр-міністр Японії С.Абе підтвердив позицію уряду Японії щодо безумовної підтримки суверенітету і територіальної цілісності України та засудження і невизнання незаконної анексії Росією АР Крим, висловив готовність офіційного Токіо до продовження надання фінансової, технічної та гуманітарної допомоги. Окремо Глава уряду Японії наголосив на продовженні офіційним Токіо політики підтримки реалізації важливих реформ в Україні.

21-24 жовтня 2019 р. Президент України В.Зеленський здійснив робочий візит до Японії з метою участі у церемонії інтронізації Імператора Нарухіто, яка відбулась 22 жовтня.

У ході візиту відбулись зустрічі Президента України В.Зеленського з Прем’єр-міністром Японії С.Абе, Спікером Палати представників Парламенту Японії Т.Осіма, Головою Палати радників Парламенту Японії А.Санто, Головою Парламентської асоціації дружби «Японія-Україна» Е.Морі, Президентом Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) С.Кітаока, керівництвом Японської асоціації нової економіки (JANE) та корпорації «Марубені».

У ході візиту японська сторона підтвердила незмінність своєї політики щодо підтримки суверенітету та територіальної цілісності України, високо оцінила зусилля української влади щодо реалізації всебічних реформ в Україні та акцентувала увагу на готовності офіційного Токіо продовжити політику підтримки цих реформ.

Візити на міжпарламентському рівні

Парламентський діалог на рівні керівництва парламентів було започатковано у 1997р., коли 26-30 серпня в Україні з офіційним візитом перебував Президент Палати радників Парламенту Японії Дзюро Сайто. У ході візиту відбулися його зустрічі з вищим керівництвом нашої держави.

У вересні 1997р. Голова парламентської Асоціації японсько-української дружби Й.Хаясі здійснив візит в Україну з метою поглиблення подальшого міжпарламентського діалогу, а у листопаді 2001р. Японію відвідав заступник Голови Верховної Ради України С.Б.Гавриш, у ході якого було проведено низку зустрічей з парламентарями Японії.

26-29 травня 2003р. відбувся офіційний візит Голови Верховної Ради України В.М.Литвина до Японії. Програма візиту охоплювала аудієнцію у Імператора, широкий спектр зустрічей на міжпарламентському рівні, зокрема, з Президентом Палати радників Парламенту Х.Куратою, Спікером Палати представників Т.Ватанукі, членами парламентської Асоціації японсько-української дружби на чолі з її Генеральним секретарем Х.Янагісавою.

У серпні 2003р. Генеральний секретар парламентської Асоціації японсько-української дружби на чолі з Х.Янагісавою здійснив візит в Україну, а у січні 2005р. у якості Спеціального представника Уряду Японії взяв участь у інавгурації Президента України В.А.Ющенка.

У 2005р. на запрошення МЗС Японії у Токіо перебував заступник Голови Комітету у закордонних справах Верховної Ради України І.І.Осташ (травень), а нашу державу відвідала японська парламентська делегація на чолі з Головою Комітету у закордонних справах Палати представників Парламенту Японії Й.Харадою (листопад).

Важливими кроками до подальшого зміцнення міжпарламентських зв’язків у 2006 році стали візити в Україну делегації на чолі з Головою парламентської Асоціації японсько-української дружби Х.Янагісавою (2-6 травня 2006р), в Японію Голови Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя С.В.Ківалова (4-10 грудня), Голови Підкомітету ВР України у справах національних меншин М.Джемілєва (3-6 грудня), члена Комітету ВР України у закордонних справах Г.М.Немирі (2-10 грудня).

Значного імпульсу подальшому розвиткові та зміцненню міжпарламентських зв’язків надав візит в Україну Спікера Палати представників Парламенту Японії Т.Йокоміті (4-7 вересня 2011р.), у ході якого відбулися зустрічі з Президентом України В.Ф.Януковичем та Головою Верховної Ради України В.М.Литвином. У рамках перебування в нашій державі японський парламентар відвідав також Чорнобильську АЕС для вивчення досвіду України та його використання у боротьбі з наслідками аварії на АЕС «Фукусіма-1».

Значного імпульсу подальшому розвиткові та зміцненню міжпарламентських зв’язків надав візит в Україну Спікера Палати представників Парламенту Японії Т.Йокоміті (4-7 вересня 2011р.), у ході якого відбулися зустрічі з Президентом України В.Ф.Януковичем та Головою Верховної Ради України В.М.Литвином. У рамках перебування в нашій державі японський парламентар відвідав також Чорнобильську АЕС для вивчення досвіду України та його використання у боротьбі з наслідками аварії на АЕС «Фукусіма-1».

З 7 по 11 березня 2012 року відбувся офіційний візит Голови Верховної Ради України Володимира Литвина до Японії з метою обговорення перспектив подальшого розвитку співпраці в рамках подолання наслідків аварії на атомних електростанціях, активізації міжпарламентської складової двосторонніх відносин між нашими країнами, обговорення широкого кола питань політико-економічного співробітництва, а також демонстрації солідарності та підтримки усім потерпілим унаслідокВеликого Східнояпонського землетрусу, цунамі й аварії на атомній електростанції "Фукусіма-1" та у зв’язку з річницею трагедії та шанування пам’яті загиблих.

У ході візиту відбулася аудієнція Голови Верховної Ради України зі старшим сином Імператора Японії Акіхіто Кронпринцем Нарухіто, зустріч з Прем’єр-міністром Японії Й.Нода, зустрічі та переговори зі Спікером Палати представників Парламенту Японії Т.Йокоміті, з Головою Палати радників Парламенту Японії К.Хіратa, з Головою японської парламентської Асоціації дружби "Японія-Україна" Й.Морі, з Міністром охорони навколишнього середовища, з питань відновлення ситуації після атомної аварії та запобігання аваріям, Державним міністром з питань політики та адміністрування у галузі атомної енергетики Ґ.Хосоно, з керівництвом громадської Ради з міжнародних зв’язків (ФЕК), з членами Комітету ділового співробітництва з Україною Японської федерації бізнесу «Кейданрен».

Українська парламентська делегація на чолі з Головою Верховної Ради України відвідала префектури Фукусіма та Міягі, де відбулися зустрічі з Губернатором префектури Фукусіма Ю.Сато, з представниками Агентства з атомної і промислової безпеки Японії та Токійської електрогенеруючої компанії "ТЕПКО".

В.Литвин також оглянув АЕС «Фукусіма-1» і відвідав район Мітадзоно №2 у м.Наторі, де побудовані тимчасові будинки для постраждалих від Великого Східнояпонського землетрусу, та район Юріаге (м.Наторі), яке постраждало від цунамі.

11 березня 2012 року Голова Верховної Ради України взяв участь у церемонії вшанування пам’яті загиблих під час Великого Східнояпонського землетрусу у зв’язку з річницею трагедії (м.Наторі).

У серпні 2013 року відбулися візити до України голови парламентської групи дружби «Японія-Україна», члена Палати представників парламенту Японії від правлячої Ліберально-демократичної партії Е.Морі, депутата Палати радників парламенту Японії, голови «Нової партії реформ» Х.Араї та його однопартійців – Т.Хірано, колишній Міністр з питань відновлення країни після Великого Східнояпонського землетрусу та К.Хамада, колишній парламентський заступник міністра закордонних справ Японії . У ході зустрічей обговорювались питання співробітництва по лінії «Фукусіма-Чорнобиль», а також перспективи поглиблення торговельно-економічної співпраці між Україною та Японією.

У вересні 2015 року делегація парламентської групи дружби «Японія-Україна» на чолі з Е.Морі  здійснила візит в Україну, у ході якої відбулись зустрічі членів японської делегації з Прем’єр-міністром України А.Яценюком, Головою Верховної Ради України В.Гройсманом та членами міжпарламентської групи дружби «Україна-Японія» Верховної Ради України.  

26 лютого-2 березня 2017 року Голова Верховної Ради України А.Парубій здійснив робочий візит до Японії на запрошення уряду Японії.

У ході візиту Голова Верховної Ради України провів зустрічі з Прем’єр-міністром Японії С.Абе, Спадкоємним принцом Японії Нарухіто, Спікером палати представників Парламенту Японії Т.Осімою, Головою палати радників Парламенту Японії Т.Дате, Головою японської парламентської Асоціації дружби «Японія-Україна» Е.Морі, Головою комітету у закордонних справах палати представників Парламенту Японії Н.Міцуя, Головою Комітету палати радників Парламенту Японії у закордонних справах та оборони Т.Уто, Державним міністром оборони Японії К.Вакамія,  Віце-президентом Японського агентства міжнародного співробітництва («ДЖАЙКА») К.Косікава.

11-18 червня 2017 року депутатська група Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Японією на чолі з її Співголовою Л.Ємцем здійснила візит до Японії на запрошення Японської парламентської асоціації дружби «Японія-Україна». До складу делегації окрім Л.Ємця увійшли також народні депутати С.Соболєв, В.Сташук та О.Масоріна.

Основними заходами візиту стали зустрічі членів української делегації з Державним міністром закордонних справ Японії Н.Кісі, членами Японської парламентської асоціації дружби «Японія-Україна» на чолі з її Головою Е.Морі, Головою комітету у закордонних справах та оборони палати радників Парламенту Японії Т.Уто та Головою комітету у закордонних справах палати представників Парламенту Японії Н.Міцуя.

Візити на рівні глав урядів

25-26 березня 2009р. Прем’єр-міністр України Ю.В.Тимошенко відвідала Японію з робочим візитом.

У ході візиту Прем’єр-міністрами України і Японії було прийнято Спільну заяву за результатами переговорів.

Перший в історії двосторонніх відносин візит Прем’єр-міністра України до Японії започаткував новий етап у розбудові подальшого співробітництва між Україною та Японією, особливо в економічної галузі, шляхом подальшої реалізації спільних економічних проектів у сфері енергозбереження та екології в контексті модернізації різних секторів вітчизняної економіки.

Візити на рівні керівників зовнішньополітичних відомств

30 червня - 1 липня 1996р. Мiнiстр закордонних справ Японії Ю.Iкеда здійснив візит в Україну.

18-20 травня 1997р. Міністр закордонних справ України Г.Удовенко здійснив офіційний візит до Японії, у ході якого 19 травня 1997р. був підписаний Меморандум про створення Японського центру в Україні.

У березні 1998р. Міністр закордонних справ України Г.Й.Удовенко відвідав Токіо як Головуючий 52-ої Генеральної Асамблеї ООН.

У червні 2000р. у якості Спеціального представника Президента України Міністр закордонних справ України Б.І.Тарасюк взяв участь у жалобній церемонії з приводу смерті Прем’єр-міністра Японії К.Обуті.

31 серпня – 2 вересня 2003р. Міністр закордонних справ Японії Й.Кавагуті здійснила візит в Україну. За результатами переговорів міністрами було підписано Спільне комюніке України та Японії.

9-11 червня 2004р. Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко відвідав Японію з офіційним візитом.

У рамках візиту Президента України В.А.Ющенка в Японію у липні 2005р. відбулися переговори Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка з Міністром закордонних справ Японію Н. Матімурою.

30 червня – 1 липня 2006р. Україну з офіційним візитом відвідав Міністр закордонних справ Японії Т.Асо. У ході візиту відбулося Перше (установче) засідання Українсько-японського комітету зі співробітництва на рівні міністрів закордонних справ. За результатами засідання сторони підписали Меморандум щодо діяльності Українсько-японського комітету зі співробітництва на рівні міністрів закордонних справ та Угоду (у формі обміну нотами) між Урядом України і Урядом Японії про надання японського культурного гранту на реалізацію проекту модернізації освітлювального обладнання Донецького академічного державного театру опери та балету імені А.Солов’яненка.

24-26 березня 2008р. в Токіо під головуванням Міністрів закордонних справ України та Японії В.С.Огризка та М.Комури відбулося Друге засідання Українсько-японського комітету зі співробітництва на рівні міністрів закордонних справ.

Головним результатом візиту стало підписання Міністром закордонних справ України В.С.Огризком та Міністром закордонних справ Японії М.Комурою Спільної заяви.

У рамках візиту Президента України В.Ф.Януковича в Японію у січні 2011р. відбулися переговори Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Міністром закордонних справ Японію С.Маехарою.

24-26 серпня 2013 р. Україну з офіційним візитом відвідав Міністр закордонних справ Японії Ф.Кісіда. У ході візиту було проведено Третє засідання українсько-японського комітету зі співробітництва на рівні міністрів закордонних справ. Під час зустрічі сторони обговорили стан та перспективи подальшого розвитку глобального партнерства, встановленого між Україною і Японією за підсумками офіційного візиту Президента України В.Ф.Януковича до Японії у січні 2011 р., а також можливість організації візиту Глави японського уряду в Україну.

17 липня 2014 р. в Україні з робочим візитом перебував Міністр закордонних справ Японії Фуміо Кісіда. Під час візиту відбулись його зустрічі з Президентом України П.О.Порошенком, Прем’єр-міністром А.П.Яценюком та Міністром закордонних справ П.А.Клімкіним, у ході яких обговорювались поточна ситуація на Сході Україні, шляхи її стабілізації, необхідність залучення додаткової допомоги іноземних партнерів для відбудови постраждалих регіонів, фінансова підтримка Японії для покращення економічної і соціальної ситуації в Україні та актуальні питання двосторонніх відносин.

2–3 березня 2015 року Міністр закордонних справ України П.А.Клімкін здійснив офіційний візит до Японії. У ході візиту Глава зовнішньополітичного відомства України зустрівся з Прем’єр-міністром Японії Сіндзо Абе, провів переговори з Міністром закордонних справ Японії Фуміо Кісідою,  Міністром економіки, торгівлі та промисловості Йоіті Міядзавою, членами японської парламентської Асоціації дружби «Японія-Україна» на чолі з її Головою Ейсуке Морі, Президентом Японського Агентства міжнародного співробітництва (Джайка)  Акіхіко Танакою, Віце-президентом Федерації бізнесу Японії «Кейданрен» Норіо Сасакі та Президентом громадської Ради з міжнародних зв’язків (ФЕК) Кен Мацудзавою.

21-24 жовтня 2019 р. Міністр закордонних справ України В.Пристайко відвідав Японію у складі офіційної делегації на чолі з Президентом України.

У ході візиту В.Пристайко провів зустріч з Міністром закордонних справ Японії Т.Мотегі.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux