Посольство України в Японії

, Київ 05:46

Торговельно-економічне співробітництво

Стан торговельно-економічних відносин та інвестиційної діяльності між Україною та Японією

2017 рік відзначився активізацією торговельно-економічного співробітництва з Японією, наближенням обсягів товарообігу до рівня, який домінував у двосторонній торгівлі до агресії Росії проти України 2014 р., коли відбулося суттєве падіння товарообігу.

За даними Держкомстату України, за 9 місяців 2017 р. загальний товарообіг склав 703 млн. дол. США, що на 27% більше показника за аналогічний період минулого року. Сальдо торгівлі залишається негативним і за 9 місяців 2016 р. становило -366,4 млн. дол. США.

Протягом 9 місяців 2017 р. український експорт товарів до Японії демонстрував зростання на 24% відповідно до аналогічного періоду минулого року і становив 168,3 млн. дол. США. Імпорт товарів з Японії засвідчив зростання на 27% відповідно до аналогічного періоду минулого року і становив 534,7 млн. дол. США.

(млн. дол. США)

 

2009

2010

2011

2012

2013

2014

 

2015

 

2016

9 міс.

2017

9 міс.

Товарообіг

630,6

906,6

1166,6

1 519,1

1 443,0

839,2

630,3

514,9

703,0

Експорт

111,2

104,8

152,5

320,5

458,4

220,5

243,0

127,3

168,3

Імпорт

519,5

801,8

1014,1

1 198,6

985,0

618,7

387,3

387,6

534,7

Сальдо

-408,3

-697,0

-861,6

-878,1

-536,4

-398,2

-144,3

-260,3

-366,4

Основними експортними позиціями України до Японії у звітному періоді були руди та концентрати залізні (49%); тютюнові вироби (28%); зернові, переважно кормова кукурудза (11%); кольорові метали, переважно алюміній необроблений, титан та вироби з титану (8%); а також хімічні продукти (1%), - які складають загалом близько 97% українського експорту до Японії. 

Японський імпорт до України сформований, переважним чином, на основі продукції високотехнологічних виробництв, левова частка якої припадає на продукцію машинобудування. Перше місце – автомобілі легкові та інші транспортні засоби (55%). Друге місце  енергетичне обладнання (11%). Третє – оптичні прилади та обладнання (6,4%). Четверте - шини та покришки (4%).

Прямі іноземні інвестиції з Японії в Україну, станом на жовтень 2017 р., становили 140,4 млн. дол. США. Зростання у звітному періоді становило близько 10 млн. дол. США. Японські інвестиції головним чином зосереджені у сфері продажу та обслуговування транспортних засобів японського виробництва, виробництва комплектуючих для транспортних засобів, а також у виробництві тютюнової продукції («Джапен Тобако»). Водночас, з урахуванням прямих інвестицій філій японських корпорацій, розташованих в Європі, японські інвестиції в економіку України сягають 300 млн. дол. США. Українських інвестицій в Японії не зареєстровано.

Основна японська інвестиція за останній час в Україну є завод компанії «Фудзікура» у Львові (індустріальний парк Львова «Рясне 2») з виробництва електрокабельного обладнання для автомобілів, що реалізуються на європейському ринку. У своїх бізнес-планах японські компанії покладаються на переваги спільного ринку України з ЄС. Слід відзначити зацікавленість японських компаній в інвестуванні у виробництва, продукція яких призначена не лише для внутрішнього ринку, але й для експорту на ринок Європи та СНД або для використання у кінцевих європейських продуктах. Такий тренд має значні перспективи після приєднання України до спільного ринку ЄС в рамках Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі Україна-ЄС.

Сприятливий клімат для розміщення японських інвестицій в Україні забезпечила також Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій між Україною та Японією, укладена у 2015 р.

Вагомим заходом у звітному періоді стало проведення 30 травня в Києві 7-го Спільного засідання Координаційної Ради з економічного співробітництва з Японією Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Комітету економічного співробітництва з Україною Японської федерації бізнесу «Кейданрен» за співголовування Першого віце-прем’єр-міністра – міністра економічного розвитку і  торгівлі України С.Кубіва та Голови ради директорів корпорації «Марубені» Т.Асада. Під час Спільного засідання були здійснені презентації представників сторін та відбувся обмін думками щодо перспективних напрямів співпраці та наявних проблемних питань. В рамках засідання сторони відзначили, що поглиблення співробітництва має включати розвиток інфраструктурних проектів, пасажирських та вантажних перевезень, машинобудування, ІТ-сферу, співпрацю в енергетиці, екологію, агропромисловий комплекс. В рамках заходу відбулася окрема зустріч Президента України П.Порошенка з представниками японського бізнесу.

На виконання домовленостей, досягнутих в рамках 6-го Спільного засідання в Токіо у листопаді 2016 року, 15-18 березня 2017 року Україну (мм. Київ та Львів) відвідала японська бізнес-місія у складі представників 21-ї провідної компанії під егідою Японської організації зовнішньої торгівлі «ДЖЕТРО» на запрошення Офісу залучення та підтримки інвестицій (UkrainrInvest). Члени японської делегації були ознайомлені з інвестиційним потенціалом України та її регіонів.

У рамках візиту президента Японського агентства міжнародного співробітництва ДЖАЙКА») С.Кітаока до України (17 червня) був проведений огляд проектів, що реалізуються в Україні за підтримкою Агентства, передусім останнього «мегапроекту» реконструкції Бортницької станції аерації в Києві на основі японського пільгового кредиту на суму близько 1 млрд. дол. США. За результатами огляду, проведеного за участю Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Г.Зубка та Посла Японії в Україні С.Сумі, було дано позитивний висновок стану реалізації проектів.

На виконання домовленостей, досягнутих під час візиту, у листопаді 2017 року відбулося відкриття в Україні представництва «ДЖАЙКА» з метою розширення подальшої співпраці по лінії програми «Офіційна допомога розвитку» з реалізації нових проектів, зокрема у сфері інфраструктури та збереження довкілля, із залученням японських кредитно-фінансових ресурсів.

Найближчим часом має бути проведено тендер щодо визначення виконавця робіт та розпочатися практична фаза реалізації українсько-японського проекту реконструкції Бортницької станції аерації. Поряд з цим протягом року сторонами опрацьовувалися перспективи залучення допомоги «ДЖАЙКА» до проектів модернізації транспортної інфраструктури півдня України, у т.ч. проекту будівництва мостового переходу через річку Південний Буг в м.Миколаїв, і зокрема маршрутів, які з'єднують українські порти з основними сільськогосподарськими та промисловими регіонами України, такими як Одеса, Миколаїв, Херсон і Запоріжжя. У травні японській стороні було передано офіційний лист-заявку на реалізацію цих проектів. У 2018 році планується проведення предметних переговорів з цього питання.

20 вересня 2017 р. в рамках відкриття 72-ї сесії ГА ООН в Нью-Йорку відбулося засідання міністрів закордонних справ ГУАМ, а також 5-та Міністерська зустріч «ГУАМ-Японія» за участі Міністра закордонних справ Японії Т.Коно. Під час зустрічі були обговорені стан та перспективи імплементації Програми співробітництва ГУАМ-Японія, яка визначає пріоритетні сфери розвитку співпраці, такі як торгівля та інвестиції, енергетика, надзвичайні ситуації, туризм, транспорт, культура, сільське господарство, медичне обслуговування та навколишнє середовище. У січні 2017 р. в Токіо відбувся також черговий тематичний семінар для експертів держав-членів ГУАМ, присвячений туристичному бізнесу, організований за сприяння МЗС Японії.

Практичним результатом співпраці з японською стороною стала участь компаній та організацій України у провідних виставках та ярмарках Японії. Так, українські компанії «Біоленд» та «Верес груп» взяли участь у виставці продуктів харчування та напоїв «ФУДЕКС 2017» за підтримки Японської організації зовнішньої торгівлі «ДЖЕТРО» у «павільйоні ДЖЕТРО» з пільговими умовами участі. Вперше з 2010 р. була забезпечена робота українського стенду на одному з найбільших у світі престижному туристичному ярмарку «Tourism EXPO Japan 2017» (м. Токіо, 21-24 вересня). Український стенд був представлений в рамках спільного стенду держав-членів ГУАМ за підтримки японської сторони. Окремо відбулася презентація туристичного потенціалу України для японських туроператорів в рамках семінару, присвяченому Чорноморському регіону.

У 2017 р. уряд Японії виділив близько 4 млн. дол. США чергової допомоги на підтримку внутрішньо переміщених осіб та жертв російської збройної агресії на Донбасі. Допомога реалізується під егідою міжнародних організацій та агентств ООН в Україні і при координації Міністерства регіонального розвитку України.

Порушень антидемпінгових розслідувань щодо українського імпорту протягом року не було. Така практика в Японії є рідкісною.

Перспективними напрямами співпраці з японськими компаніями залишаються впровадження в Україні сучасних енергозберігаючих та «екологічно-дружніх» технологій у різних секторах економіки – енергетика, промисловість, муніципальний сектор. Залучення японських інвестицій у розвиток транспортної та енергетичної інфраструктури України, а також аграрного сектора, зокрема його матеріально-технічної бази, є іншим перспективним напрямом співпраці з Японією. Обговорення цих та інших перспектив співпраці має бути складовою наступних двосторонніх українсько-японських контактів.