Посольство України в Японії

, Київ 05:35

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Японією

Співпраця у галузі культури і спорту

Розвиток гуманітарного співробітництва продовжує активно сприяти подальшій розбудові українсько-японських всебічних відносин.

Центральною подією у сфері культурної співпраці України з Японією стало оголошення 2017 року, згідно з Указом Президента України № 1/2017, «Роком Японії в Україні». Було проведено різноманітні фестивалі японської культури, виставки та виступи японських артистів, спортивні змагання майстрів Кендо тощо.

Окремо варто відзначити, що у рамках цього заходу Посольством Японії в Україні було проведено кампанію з висаджування 2500 японських сакур на всій території України.

У рамках Року Японії в Україні у березні 2017 р. у національному музеї «Чорнобиль» (м.Київ) відбулася міжнародна виставка японських традиційних ляльок «Окіагарі кобосі для Фукусіми: солідарність від України». Проект «Окіагарі Кобосі» – це ідея всесвітньо відомого японського дизайнера К.Такада, яка має на меті підтримати постраждалих під час Великого східнояпонського землетрусу та аварії на АЕС «Фукусіма-1».  

Важливе місце серед культурних заходів Року Японії в Україні посів проект японського художника К.Міядзакі «Крізь стіни» («Over the Wall»), який було здійснено за підтримки Посольства Японії в Україні та Агентства ООН у справах біженців. Зазначений проект був присвячений 25-й річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Японією та включав відкриття у липні 2017 р. муралів на Арт-заводі Платформа (м.Київ) та на території середньої загальноосвітньої школи № 68 у м.Маріуполь.

9 листопада 2017 р. Президент України П.Порошенко взяв участь у церемонії відкриття виставки «Уявний путівник: Японія». Японську сторону на заході представляв Державний міністр закордонних справ Японії К.Накане.

На постійній основі Японію з гастролями відвідують відомі українські музичні колективи та молоді талановиті музиканти.

У 2017 році вперше Японію відвідав видатний український композитор В.Сильвестров, концерти за участю якого відбулися 4 та 11 листопада у мм.Кіото та Токіо.

17 грудня у м.Кіото відбувся сольний концерт українського піаніста Олексія Гринюка, який під час свого виступу виконав твори Ф.Шопена, Ф.Листа та М.Мусоргського.

З 23 по 30 грудня відбулись гастролі Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України на чолі з народним артистом України М.Дядюрою. У рамках гастрольного турне 21 грудня згаданий оркестр виступив спільно з відомою японською скрипачкою Я.Отані.

У період з 24 по 29 грудня в Японії перебував Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г.Шевченка, який у рамках відзначення 150-річчя від дня заснування виконав вистави «Лебедине озеро», «Лускунчик», «Дон Кіхот» та «Турандот».

Вагомий внесок у популяризацію української культури і традицій на території Японії роблять українські бандуристки та співачки О.Степанюк, Н.Гудзій та К.Гудзій, а також неформальне товариство українців за кордоном – «Краяни».

20 та 21 травня 2017 р. в мм.Токіо та Нагоя за ініціативи об’єднання «Краяни» відбувся традиційний П’ятий мегамарш у вишиванках, метою якого є популяризація та ознайомлення пересічних громадян Японії з українською культурою, національним одягом та піснями. У заході взяло участь понад 150 чоловік та члени їхніх родин.

19 листопада в Англіканській церкві Св.Албана м.Токіо відбулась традиційна поминальна служба місії Св.Юди Української Православної церкви Київського Патріархату з вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр., участь в якій взяли співробітники Посольства та члени їхніх сімей, представники української громади в Японії, а також представники місцевої громадськості.

Активно розвивається двостороння співпраця у рамках народної дипломатії. У 2017 р. представників України було вперше запрошено для участі у проекті «Корабель молодих лідерів світу» («Ship for world youth leaders program»). Програма реалізовується урядом Японії вже протягом 29 років і має на меті поглиблення контактів між молоддю всього світу. У ній взяли участь 120 представників від 12 країн і 120 – від Японії.

Важливою подією в українсько-японському культурному житті є обопільне нагородження культурних діячів та дипломатів урядовими нагородами.

У 2017 р. першого Посла України в Японії М.Дашкевича нагороджено «Золотою та Срібною зірками Ордену Вранішнього сонця» за сприяння розвитку дружніх відносин та взаєморозуміння між Японією та Україною. «Золоті промені з розеткою Ордену Вранішнього сонця» отримав професор Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Київського університету ім. Б.Грінченка В.Резаненко за розвиток вивчення японської мови та сприяння академічного обміну.

Окрім цього, у 2017 році почесними грамотами Міністра закордонних справ Японії нагороджено музиканта-валторніста, соліста симфонічного оркестру Національної опери України В.Пилипчака та старшого викладача Одеського національного університету імені І.І.Мечникова В.Мигдальську.

З української сторони слід відзначити  вручення у січні 2017 р. ордену княгині Ольги ІІІ ступеня виконавчому директору Чорнобильського дитячого фонду Японії М.Сасакі.

Традиційною є участь українських представників у міжнародних мистецьких конкурсах, спортивних змаганнях, що проходять в Японії. Показово, що багато з них стають переможцями та отримують почесні призи.

Серед переможців минулорічного 24-го Міжнародного конкурсу дитячих малюнків Асоціації «Ie-no-hikari», в якому було представлено 19 987 робіт з 85 країн та регіонів світу, були й українці – С.Коверко (золота медаль), Б.Шербатюк та С.Лусюк (срібні медалі), М.Кононова та О.Кобилянська (бронзові медалі).

Робота українського фотографа С.Літвінова «День перемоги» посіла друге місце в номінації «100-річчя Нікон» на щорічному міжнародному фотоконкурсі «Нікон» - Nikon Photo Contest (м.Токіо, липень).

За результатами Чемпіонату Японії із Зендокай Карате-До серед дорослих (м.Токіо, жовтень 2017 р.) українські спортсмени отримали 2 золотих та 4 срібні медалі.

У 2018 р. українсько-японська співпраця в культурно-гуманітарній сфері отримала подальшого розвитку.

У лютому Посольство України взяло участь у культурному фестивалі «22nd Global Citizen Festa in Odawara 2018», організованому міською адміністрацією м.Одавара префектури Канагава. Під час заходу до українського стенду завітав міський голова м.Одавара К.Като, співробітники культурного департаменту зазначеної адміністрації, а також представники широкої японської громадськості, яким було надано інформацію щодо історії, культури та традицій української держави.

3 березня 2018 р. український піаніст О.Гринюк отримав премію «Aoyama Award». Ініціатором заходу виступила організація «Aoyama Music Foundation», яка є засновником концертної зали «Aoyama Music Memorial Hall» у м.Кіото. 

14 березня ц.р. у Посольстві України в Японії відбулося відкриття виставки картин із зображеннями українського військового в стилі манґа японської художниці Нацуме та презентовано стрічку «Дякую». Даний захід став продовженням Року Японії в Україні, яким було оголошено 2017 рік.

22 березня у приміщенні дипустанови було відкрито спільну виставку української художниці Зої Скоропаденко та японського художника з Фукусіми Тацуро Судзуки «Chernobyl and Fukushima Landscapes and Flowers». Основна мета виставки – передати красу територій, які постраждали від аварій на АЕС, та їх прагнення до найскорішого відновлення.

З метою поширення позитивного іміджу нашої держави за кордоном Посольство України в Японії у співпраці з українською громадою взяло участь у одній з найважливіших культурних подій м.Токіо – міжнародному фестивалі «Minato City World Carnival», який проходив 25 березня біля Токійської вежі, у самому центрі японської столиці. Гості фестивалю мали можливість отримати інформацію щодо культури та традицій нашої держави, скуштувати українські страви та ознайомитися з українськими народними піснями та танцями.

24 квітня 2018 р. у м. Токіо відбувся благодійний концерт української оперної співачки О.Степанюк. Частину коштів від продажу білетів співачка планує передати дітям, які постраждали від російської агресій на території України.

26 квітня 2018 р. перший Посол України в Японії М.Дашкевич отримав японську імператорську нагороду - Орден Вранішнього Сонця за особистий внесок у розвиток двосторонніх українсько-японських відносин.

У травні цього року планується проведення парадів української вишиванки. 13 травня такий парад пройде у м. Наґоя, а 20 травня – у м.Токіо.