Посольство України в Японії

, Київ 17:59

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Японією

Співпраця у галузі культури і спорту

Розвиток гуманітарного співробітництва продовжує активно сприяти подальшій розбудові українсько-японських всебічних відносин.

Центральною подією у сфері культурної співпраці України з Японією стало оголошення 2017 року, згідно з Указом Президента України № 1/2017, «Роком Японії в Україні». Було проведено різноманітні фестивалі японської культури, виставки та виступи японських артистів, спортивні змагання майстрів Кендо тощо.

Окремо варто відзначити, що у рамках цього заходу Посольством Японії в Україні було проведено кампанію з висаджування 2500 японських сакур на всій території України.

У рамках Року Японії в Україні у березні 2017 р. у національному музеї «Чорнобиль» (м.Київ) відбулася міжнародна виставка японських традиційних ляльок «Окіагарі кобосі для Фукусіми: солідарність від України». Проект «Окіагарі Кобосі» – це ідея всесвітньо відомого японського дизайнера К.Такада, яка має на меті підтримати постраждалих під час Великого східнояпонського землетрусу та аварії на АЕС «Фукусіма-1».  

Важливе місце серед культурних заходів Року Японії в Україні посів проект японського художника К.Міядзакі «Крізь стіни» («Over the Wall»), який було здійснено за підтримки Посольства Японії в Україні та Агентства ООН у справах біженців. Зазначений проект був присвячений 25-й річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Японією та включав відкриття у липні 2017 р. муралів на Арт-заводі Платформа (м.Київ) та на території середньої загальноосвітньої школи № 68 у м.Маріуполь.

9 листопада 2017 р. Президент України П.Порошенко взяв участь у церемонії відкриття виставки «Уявний путівник: Японія». Японську сторону на заході представляв Державний міністр закордонних справ Японії К.Накане.

На постійній основі Японію з гастролями відвідують відомі українські музичні колективи та молоді талановиті музиканти.

У 2017 році вперше Японію відвідав видатний український композитор В.Сильвестров, концерти за участю якого відбулися 4 та 11 листопада у мм.Кіото та Токіо.

17 грудня у м.Кіото відбувся сольний концерт українського піаніста Олексія Гринюка, який під час свого виступу виконав твори Ф.Шопена, Ф.Листа та М.Мусоргського.

З 23 по 30 грудня відбулись гастролі Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України на чолі з народним артистом України М.Дядюрою. У рамках гастрольного турне 21 грудня згаданий оркестр виступив спільно з відомою японською скрипачкою Я.Отані.

У період з 24 по 29 грудня в Японії перебував Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г.Шевченка, який у рамках відзначення 150-річчя від дня заснування виконав вистави «Лебедине озеро», «Лускунчик», «Дон Кіхот» та «Турандот».

Вагомий внесок у популяризацію української культури і традицій на території Японії роблять українські бандуристки та співачки О.Степанюк, Н.Гудзій та К.Гудзій, а також неформальне товариство українців за кордоном – «Краяни».

20 та 21 травня 2017 р. в мм.Токіо та Нагоя за ініціативи об’єднання «Краяни» відбувся традиційний П’ятий мегамарш у вишиванках, метою якого є популяризація та ознайомлення пересічних громадян Японії з українською культурою, національним одягом та піснями. У заході взяло участь понад 150 чоловік та члени їхніх родин.

19 листопада в Англіканській церкві Св.Албана м.Токіо відбулась традиційна поминальна служба місії Св.Юди Української Православної церкви Київського Патріархату з вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр., участь в якій взяли співробітники Посольства та члени їхніх сімей, представники української громади в Японії, а також представники місцевої громадськості.

Активно розвивається двостороння співпраця у рамках народної дипломатії. У 2017 р. представників України було вперше запрошено для участі у проекті «Корабель молодих лідерів світу» («Ship for world youth leaders program»). Програма реалізовується урядом Японії вже протягом 29 років і має на меті поглиблення контактів між молоддю всього світу. У ній взяли участь 120 представників від 12 країн і 120 – від Японії.

Важливою подією в українсько-японському культурному житті є обопільне нагородження культурних діячів та дипломатів урядовими нагородами.

У 2017 р. першого Посла України в Японії М.Дашкевича нагороджено «Золотою та Срібною зірками Ордену Вранішнього сонця» за сприяння розвитку дружніх відносин та взаєморозуміння між Японією та Україною. «Золоті промені з розеткою Ордену Вранішнього сонця» отримав професор Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Київського університету ім. Б.Грінченка В.Резаненко за розвиток вивчення японської мови та сприяння академічного обміну.

Окрім цього, у 2017 році почесними грамотами Міністра закордонних справ Японії нагороджено музиканта-валторніста, соліста симфонічного оркестру Національної опери України В.Пилипчака та старшого викладача Одеського національного університету імені І.І.Мечникова В.Мигдальську.

З української сторони слід відзначити  вручення у січні 2017 р. ордену княгині Ольги ІІІ ступеня виконавчому директору Чорнобильського дитячого фонду Японії М.Сасакі.

Традиційною є участь українських представників у міжнародних мистецьких конкурсах, спортивних змаганнях, що проходять в Японії. Показово, що багато з них стають переможцями та отримують почесні призи.

Серед переможців минулорічного 24-го Міжнародного конкурсу дитячих малюнків Асоціації «Ie-no-hikari», в якому було представлено 19 987 робіт з 85 країн та регіонів світу, були й українці – С.Коверко (золота медаль), Б.Шербатюк та С.Лусюк (срібні медалі), М.Кононова та О.Кобилянська (бронзові медалі).

Робота українського фотографа С.Літвінова «День перемоги» посіла друге місце в номінації «100-річчя Нікон» на щорічному міжнародному фотоконкурсі «Нікон» - Nikon Photo Contest (м.Токіо, липень).

За результатами Чемпіонату Японії із Зендокай Карате-До серед дорослих (м.Токіо, жовтень 2017 р.) українські спортсмени отримали 2 золотих та 4 срібні медалі.